Povodňová vlna na Labi cestou na sever vytváří nové rekordy ve výšce hladiny. V Magdeburgu se 746 centimetry padlo historické maximum a řeka tu v posledních hodinách klesla o zhruba 20 centimetrů.

Nejkritičtější situace je zřejmě v obci Fishbeck v sasko-anhaltském okrese Standal, kde se protrhla hráz a do bezpečí se muselo uchýlit víc než 3000 lidí.

Hráz ve Fischbecku se protrhla kolem půlnoci a průrva je asi padesát metrů široká. Obec v pondělí v poledne stála ve vodě sahající do výše jednoho metru. Vedení spolkové země Sasko-Anhaltsko povolalo do oblasti armádní jednotky, které hloubí odtokové kanály a odčerpávají vodu.

Celkem je v této spolkové zemi zapojeno do boje s povodní 9000 vojáků. U Fishbecku pomáhají hasičům s budováním nové hráze o délce 3,5 kilometru, provizorní stavba by měla být dokončena ještě v pondělí. Úřady touto hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel).

Protržení hráze u Fischbecku vážně narušilo dálkovou železniční dopravu. Přerušena je trať spojující Frankfurt a Hannover s Berlínem, provoz vázne i na trati do nizozemského Amsterodamu. Uzavřen byl železniční most u obce Hämerten, vlaky jezdí objízdnou trasou přes Wittenberge.

Na tratích je nutné počítat až s tříhodinovým zpožděním; kdy bude doprava obnovena, nelze podle vedení německých drah předpovědět.

Metropole Saska-Anhaltska Magdeburk si zatím mírně oddechla, když hladina Labe po několika dnech trvalého vzestupu klesla. Záchranářům se podařilo ochránit ohroženou rozvodnu elektrického proudu, takže výpadky elektřiny záchranářské práce nekomplikují.

Braniborské vodočty nadále hlásí stoupající hladinu Labe. Ve městě Wittenberge řeka v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historickým maximem. Vodohospodáři předpokládají, že by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru. Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů.

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko. V obci Schnackenburg a ve městě Hitzacker v neděli padly rekordní stavy hladiny. V pondělí zde, stejně jako v dalších obcích v okolí, kvůli velké vodě odpadla výuka na mnohých školách.

Německo s povodňovou daní nepočítá

Záplavy podle agentury DPA v Německu způsobily škody v řádech desítek miliard eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble ale o víkendu vyloučil, že by spolková vláda měla v úmyslu uhradit škody s pomocí vyšší daňové zátěže obyvatel.

Ve Šlesvicku-Holštýnsku je podle místního tisku v ohrožení historické centrum města Lauenburg, které leží na Labi jihovýchodně od Hamburku. Část jeho obyvatel byla evakuována. Výška hladiny Labe v toku před Hamburkem dosahovala v poledne 9,2 metru a pomalu roste.

Rekordní výška 9,88 metru z roku 1855 podle hydrologů nepochybně padne, voda se podle odhadů zhruba ve čtvrtek zastaví na 10,15 metru.

Na jihu Německa byla v pondělí po poklesu hladiny obnovena nákladní říční doprava na Rýně, oznámila agentura Reuters s odvoláním na správu rýnského povodí. Po vytrvalých deštích byla minulý týden rýnská lodní přeprava zastavena kvůli vysokým stavům vody. Lodě se už na horní tok Rýna znovu vrátily, funguje i lodní doprava ve směru do Švýcarska.

Související