Americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá únik informací týkajících se sledování lidí v rámci tajného protiteroristického programu USA. Edward Snowden totiž médiím předal materiály o tajném programu s krycím názvem Prism (prizma). Jak mohl Snowden materiály získat a koho vlastně Prism sleduje?

Program Prism

Dva velké deníky – britský Guardian a americký Washington Post – minulý týden informovaly o dvou případech, jak americká vláda získává data o občanech.

První vyšel článek Guardianu, který popsal, jak americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Tajný soudní příkaz údajně nařizuje americké telekomunikační společnosti Verizon denně zpřístupnit NSA určité údaje o všech hovorech klientů.

Další den přišel Washington Post s ještě závažnějším zjištěním: NSA spolu s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.

Z některých serverů má vláda zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se ukládají do databáze s biliony záznamů. Podle činitele americké vlády se ale shromažďují výhradně data o lidech, kteří nejsou občany USA a nežijí ve Spojených státech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.