S odhalením rozsahu sledování telefonické a internetové komunikace jednotlivců americkou tajnou službou se do centra pozornosti dostala i jedna soukromá firma: konzultantská společnost v oboru správy a technologií Booz Allen Hamilton, kótovaná na newyorské burze.

Právě pro ni pracoval Edward Snowden, který svými informacemi upozornil na to, jak široce Obamova vláda sleduje občany, napsala agentura DPA.

Firma Booz Allen Hamilton vyrostla na amerických vládních zakázkách. Rozrostla se především po teroristických útocích z 11. září 2001, na 99 procent jejího obratu pochází od sátu.

"Dnes pracujeme pro všechny důležité úřady americké vlády," prohlašuje firma. K jejím největším zákazníkům patří ministerstvo obrany a ozbrojené síly stejně jako tajné služby. V minulém roce činil příjem firmy 5,8 miliardy dolarů (zhruba 112,6 miliardy korun). Zakázky ve dvojnásobné výši jsou dojednány.

Pro Booz Allen Hamilton pracuje kolem 25 tisíc lidí. Téměř všichni prošli vládními bezpečnostními prověrkami, každý druhý smí dokonce pracovat na "Top Secret" projektech (nejvyššího stupně utajení). V USA je v současnosti už obvyklé, že soukromé firmy pracují v choulostivých oborech.

"Je jednodušší najímat externí firmy," řekl bezpečnostní expert Richard Falkenrath americké stanici Bloomberg TV. Stát prý tak nemusí pracně hledat kvalifikované lidi, ani jim později platit důchody.

Edwin Booz založil podnik v roce 1914. V roce 1940 přišla první vládní zakázka: firma podporovala námořnictvo v jeho přípravách na válku. Booz Allen Hamilton sám se pyšní vynikajícími kontakty na vládu.

Útok Anonymous

Jak podotkl list The New York Times, pracoval dříve u této konzultantské společnosti ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper. John McConnell, který zastával post v Bushově vládě, je dnes naopak ve službách Booz Allen Hamilton.

Firma, která většinově patří finančnímu investorovi Carlyle Group, se do novinových titulků dostala už jednou, v roce 2011.

Tehdy se hackerská skupina Anonymous dostala údajně k 90 tisícům e-mailových dat příslušníků amerických ozbrojených sil a pracovníků zbrojařských podniků a zveřejnila je na internetu. Data pocházela z počítačů firmy Booz Allen Hamilton, řekli hackeři z hnutí Anonymous.

Související