"Je čas nechat ho odejít," povzdechl si titulek jihoafrických novin třetí den hospitalizace Nelsona Mandely. Čtyřiadevadesátiletého vůdce trápí zdraví už dlouhou dobu, a přestože je v JAR stále vnímán jako morální autorita, legenda a symbol, lidé se začínají smiřovat s tím, že je opěvovaný "Madiba" (jak zní Mandelovo klanové jméno) opustí.

"Rodina by teď měla nechat na Bohu, aby to udělal po svém," citoval jihoafrický Sunday Times dlouholetého Mandelova přítele Andrewa Mlangeniho. "Děkujeme Bohu za to, že nám dal tohoto muže, a necháme ho odejít," řekl dál Mlangeni v novinách, kde byla na titulní straně velká Mandelova fotografie, na které mává – jakoby na rozloučenou.

Jeho názor shrnuje stanovisko obecně vyjadřované v posledních 24 hodinách na sociálních sítích.

"Je mi Mandely líto. Je mu 94 let, nechte ho v klidu odejít."

Modlím se, aby svět nechal Mandelu odejít. V životě trpěl a za všechno, co pro svět udělal, by zasloužil klid."

Ještě intenzivněji prožívají každou novou zprávu o Mandelově zdraví lidé z jeho rodné vesnice.

"Nejsem připravený se s ním rozloučit. My jako celá vesnice nejsme připraveni. Možná že má Bůh jiné plány a my ho tu znovu uvidíme," doufá Boniwe Matikinca, jeden z obyvatel malé vesnice Qunu, kde Mandela strávil několik dětských let.

"Bez přestání se za něj modlíme, protože nevíme, co se může stát, až nás opustí," řekl AFP další z místních. "Potřebujeme ho," uzavřela stručně dvaatřicetiletá Andiswa Msongelwaová.

Na druhou stranu se ale v Qunu už začali připravovat na příliv turistů v případě úmrtí jihoafrického vůdce. Někteří z místních obyvatel mají v plánu nabídnout své domy k ubytování.

"Mám tři až čtyři pokoje, které mohu pronajmout, jestliže o to lidé budou mít zájem," uvedla jedna z místních obyvatelek Nowinothi Geledwanová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.