Spojené státy a Británie jsou odhodlány udělat vše, co je v jejich silách, pro podporu syrské opozice za měnící se rovnováhy sil v Sýrii. Ve středu to prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry po jednání se svým britským kolegou Williamem Haguem o možné pomoci syrským povstalcům.

Hague řekl, že Británie a další budou možná muset zintenzivnit snahy o pomoc syrské opozici. Nic konkrétního ale žádný z politiků po schůzce neoznámil.

Kerry uvedl, že v USA se vedou diskuse o tom, jaké další možnosti ohledně Sýrie by mohly být posouzeny. Nic nového prý ale oznámit nemůže.

Syrská armáda po nedávném dobytí strategického Kusajru obrátila svou pozornost k druhému největšímu syrskému městu Halabu, které bylo dosud baštou opozice. Stahuje k němu jednotky a techniku a připravuje ofenzivu. Stejně jako v Kusajru jí pomáhá libanonský Hizballáh.

Západ zatím nevyzbrojuje syrskou opozici z obavy, že se zbraně dostanou k islámským radikálům. Tlak na poskytnutí zbraní povstalcům ale sílí.

"Vojáci odboje musí mít výzbroj, protože Asad má letadla, těžké zbraně a použil také zbraně chemické. Měli bychom je vyzbrojit kvůli obnovení rovnováhy," řekl francouzské televizi France 2 šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.

 

Evropská unie se nedohodla na prodloužení zbrojního embarga proti Sýrii, které tak 31. květnem vypršelo. Shodla se ale na tom, že zbraně povstalcům nelze dodávat do 1. srpna. Rozhodnutí o dalším postupu ponechává EU na dobu po chystané ženevské konferenci o Sýrii.

Konferenci připravují USA a Rusko, ale mají problémy přimět k účasti právě syrskou opozici, která si klade podmínky. Původním termínem měl být červen, nyní se hovoří o červenci.

Také Fabius jednal v úterý s Kerrym o dané otázce. Nikdo prý nehovoří o vyslání vojáků na bojiště, avšak syrští "povstalci musí mít možnost se bránit", prohlásil.