Pohled na výčet příležitostí, při kterých se Česku dostává pozornosti zahraničních médií není za poslední dobu příliš radostný. Loni se za hranicemi psalo o autonehodě Romana 'Voldemorta' Janouška, nedávno o představení Miloše Zemana u korunovačních klenotů a ve čtvrtek si v Evropě i za Atlantikem média všímají zásahu policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se týká špiček české politiky.

Agenturní zprávy prakticky hned převzaly známé evropské deníky – od francouzských Le Figaro a Le Monde, přes BBC po Die Presse - i americké zpravodajské servery.

Po několika hodinách už se na webech prestižních listů daly najít i autorské zprávy a komentáře.

Americký list The New York Times tak například upozornil, že korupce je velkým problémem nejen v Česku, ale i v ostatních zemích regionu.

"Země napříč střední a východní Evropou i na Balkáně zažívají vzestup korupce – dědictví desítek let pod komunistickými vládami," napsal ve své zprávě Dan Bilefsky. Připojil příklady dalších evropských států, které se zmítají ve stejných problémech, od Slovinska po Bulharsko.

"V Česku přišlo zatýkání ve chvíli rostoucího odporu proti korupci a úpadku důvěry v politickou třídu," dodává Bilefsky a připomíná i nelichotivý žebříček vnímání korupce, který sestavuje Transparency International. V tom se Česko umístilo na 54. místě ze 176 hodnocených států, což je na úrovni Bahrajnu.

Sean Carney z amerického Wall Street Journal navíc upozorňuje na slabou pozici premiéra Petra Nečase. "Čtvrteční události přichází pro Nečase v těžké době. Jeho vliv v parlamentu slábne, právě kvůli sérii obvinění v korupčních kauzách, kterým čelili koaliční politici," připomíná autor.

FT: Koalice umírá už několik let

Financial Times už – stejně jako řada komentátorů v Česku – vyvozuje ze současné krize závěry. Podle Stefana Wagstyla nezáleží na tom, co se v dalších dnech stane, koalice ODS a TOP 09 nevydrží.

"Tato koalice umírá pomalou smrtí už několik let zároveň s tím, jak korupční skandály a bolestná úsporná opatření srazily její popularitu," uzavírá autor.

Událostem se podrobně věnují také slovenské Sme.sk nebo Pravda.sk, které v titulcích shodně zdůrazňují, že "zatýkali politiky a špičku státní správy". List Sme na svém webu zveřejnil podrobné vizitky zadržených s tím, že policie zatím nikoho neobvinila.

Slovenský zpravodajský server TVNOVINY.sk doplnil zpravodajství fotografií, na které je Nečas v hledáčku odstřelovače.

O událostech v Česku na předním místě referuje i bulvární Čas.sk. "Co se to děje v Česku? Komando vtrhlo na úřad vlády a zatýkalo lidi! Nečas se zhroutil!" tvrdí server palcovým titulkem.

Rakouský list Die Presse s odkazem na spekulace z Česka napsal, že Nečase postihl záchvat slabosti. DPA s odvoláním na vládního mluvčího uvedla, že ministerský předseda není v nemocnici. Nečas sám pak při podvečerním briefingu všechny dohady o špatném zdravotním stavu odmítl.

Související