Americká zpravodajská služba NSA při summitu G20, který se před čtyřmi roky konal v Londýně, zaměřila svou aktivitu na tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Informoval o tom na svých internetových stránkách britský list The Guardian s odvoláním na jeden z dokumentů získaných díky bývalému technikovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi.

Podle tohoto dokumentu americká výzvědná základna v Británii během vrcholné schůzky zachytila Medveděvovu přísně tajnou komunikaci.

Národní agentura pro bezpečnost (NSA) prý byla přesvědčena, že se jí možná podařilo odhalit "změnu způsobu, jímž byly normálně přenášeny signály ruského vedení".

Toto odhalení podle listu zdůraznilo důležitost výzvědného střediska na základně britského královského letectva (RAF) Menwith Hill v severoyorkshirském městě Harrogate. Tam pracují stovky analytiků NSA.

Zmíněný dokument byl vypracován v srpnu 2009, tedy čtyři měsíce po návštěvě Medvěděva v Londýně, kde se ruský prezident setkal s dalšími světovými vůdci, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Z článku britského deníku není jasné, zda z dokumentu poskytnutého Snowdenem vyplývá, že by NSA zjistila obsah zaznamenané komunikace.

Ačkoli je všeobecně známo, že obě velmoci proti sobě vedou výzvědnou činnost, jen zřídka při tom bývají přistiženy. Nejnovější odhalení je podle The Guardian pro Bílý dům nepříjemné vzhledem k tom, že Obama se má v pondělí odpoledne setkat s nynějším ruským prezidentem Vladimirem Putinem na okraj summitu G8 v Belfastu.

Turecký ministr financí

Vedle NSA ale zahraniční diplomaty během summitu G20 sledovaly také britské tajné služby. Za rozsáhlou akcí, při které agenti údajně zřídili i zvláštní internetové kavárny, stála britská zpravodajská služba GCHQ, která jednala na příkaz vlády.

Do počítačů v internetových kavárnách pro diplomaty agenti nainstalovali programy pro sledování elektronické komunikace a zaznamenávání textu. Obcházeli i bezpečnostní opatření v delegátských chytrých telefonech BlackBerry, aby se dostali k jejich e-mailům a telefonátům, a sledovali, kdo a komu během summitu volá. Jedním z cílů zpravodajské akce prý byl turecký ministr financí.

Odhalení špionážní aféry přichází v době, kdy Británie v pondělí a v úterý hostí summit zemí G8. Tyto státy, tedy USA, Kanada, Japonsko, Británie, Francie, Itálie, Německo a Rusko, se rovněž zúčastnily i zmíněné londýnské vrcholné schůzky před čtyřmi lety.