První kolo rozhovorů se uskuteční v červenci ve Washingtonu, prohlásil podle agentury Reuters americký prezident Barack Obama na úvod dvoudenního summitu skupiny vyspělých zemí G8 v Severním Irsku.

Očekává se, že jednání potrvají nejméně 18 měsíců. Jejich výsledkem by mohla být největší zóna volného obchodu na světě. Mezi EU a USA, tedy největší světovou ekonomikou, každoroční výměna zboží a služeb dosahuje téměř bilion dolarů. „Takové potenciálně průkopnické partnerství tyto vztahy prohloubí," řekl podle agentury AP Obama po setkání s evropskými lídry ve městě Enniskillen.

V rámci budoucí dohody by se měla omezovat dovozní cla a překážky, které brání tomu, aby se zboží vyrobené na jedné straně Atlantiku prodávalo na druhém břehu. Podle odhadů Evropské komise by dohoda měla v Evropě vést ke vzniku 400 tis. nových pracovních míst a ke zrychlení hospodářského růstu o půl procentního bodu.

Podle Střediska pro výzkum ekonomické politiky (CEPR) v Londýně by pakt mohl unijní ekonomiku ročně podpořit o 119 mld. eur a americkou o 95 mld. eur. Zpráva, kterou si objednala německá nadace Bertelsmann Stiftung, ale tvrdí, že z transatlantické dohody o volném obchodu a investicích budou mít větší užitek Spojené státy. V dlouhodobé perspektivě by se výše hrubého domácího produktu na obyvatele mohla v USA zvýšit průměrně o 13 %, v EU ale prý jen o pět %.

Podporu Bruselu v jednání o volném obchodu se Spojenými státy teprve v pátek slíbila Francie. Ta žádala mimo jiné vynětí audiovizuální tvorby z budoucí obchodní dohody mezi EU a USA a hrozila blokováním rychlého zahájení rozhovorů, pokud by její požadavky v oblasti kultury i zemědělství nebyly respektovány.

Související