Libyjec Abdal Básit Hárún poslal do Sýrie od loňska 28 tun zbraní. Nákladní letadla je z východní Libye dopravují do zemí sousedících se Sýrií a odtud jsou pak pašovány přes hranici, uvedl v rozhovoru s agenturou Reuters.

Hárún má za sebou dvacet let života v britském Manchesteru. V roce 2011 přijel do Libye, kde se stal velitelem opozičních oddílů, jež svrhly režim Muammara Kaddáfího.

První zbrojní zásilku do Sýrie poslal loni na lodi, pak ale přešel k letecké dopravě.

K vyzbrojování syrské opozice ho vedl nesouhlas s tím, jak svět vyčkává, místo toho, aby Syřanům pomohl tak, jak to učinil v případě Libye. Hárún se domnívá, že se tím promarnila možnost odvrátit velký konflikt. "I když syrská válka skončí, bude další, a to válka sunnitů proti šíitům v celé oblasti. Na začátku šlo jen o to sesadit (syrského prezidenta Bašára) Asada, teď jde už také o (libanonský) Hizballáh nebo o Írán," řekl.

Reportér Reuters viděl jednu z připravených zásilek, v níž byly krabice s raketomety a nejrůznější lehké a střední zbraně. Hárún zbraně shání po celé Libyi, převáží je na východ země a tam je nakládá do letadel. "Všichni vědí, že posíláme do Sýrie zbraně," tvrdí.

Zástupci libyjské vlády i armády vyzbrojování syrské opozice schvalují. Armádní velitel Hámid Bilchajr řekl, že libyjské zbraně nejsou dodávány extremistům, ale výhradně Syrské svobodné armádě.

O tom, že dodávky libyjských zbraní do Sýrie jsou všeobecně známé, svědčí také únorová zpráva zvláštní komise OSN. "Syrská republika je vyhledávanou destinací pro libyjské bojovníky i vojenský materiál," napsala komise ve své zprávě.

Podle Hárúnova spolupracovníka už v Sýrii skončilo 28 tun zbraní z Libye. Děláme dvě dobré věci naráz - vyklízíme zbraně z ulic a vyzbrojujeme Syřany. Mise je tak populární, že na zbraně dostáváme padesátiprocentní slevu, řekl Hárún.

Některé prý dostane i zdarma, protože Libyjci už pro ně nemají využití. Hárúnův syn pomáhá vyjednávat ceny - automatické pušky se prý dají koupit za 25 dolarů (478 korun), zatímco granátomety za 120 dolarů.