Při incidentu na jednom z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě v pátek bezpečnostní strážce zastřelil Izraelce, kterého mylně pokládal za palestinského radikála. Policie místo okamžitě uzavřela a událost vyšetřuje, oznámila to agentura Reuters.

Strážce začal střílet poté, kdy z přilehlé odpočinkové místnosti vyběhl za arabských výkřiků Allahu Akbar (Bůh je velký) jeden z návštěvníků.

Strážce vytáhl pistoli a několikrát vystřelil na muže, který v něm vzbudil podezření, že je to palestinský aktivista, upřesnil okolnosti mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld. Ukázalo se ale, že šlo o šestačtyřicetiletého Izraelce.

Vše se odehrálo krátce před osmou hodinou ranní místního času, kdy bylo prostranství před Zdí nářků plné věřících, kteří se přišli pomodlit před nadcházejícím šabatem.

Strážce vyšetřovatelům řekl, že muž, který z neznámých důvodů užil muslimské náboženské zvolání, se zároveň snažil něco vytáhnout z kapsy. Domníval se prý proto, že je to palestinský aktivista, který se chystá zaútočit. Policisté ale nic podezřelého u zabitého muže nenašli, oznámil izraelský rozhlas.

Zvolání Allahu Akbar často používají před útokem palestinští radikálové, a proto je na veřejných místech v Izraeli vnímáno jako signál akutního nebezpečí. Jako bojový pokřik zaznívá také například u rebelů v syrské občanské válce. Muslimové ho ale běžně používají také při modlitbách a náboženských shromážděních.

"Choval se vždycky podivně," řekl o zabitém jeden z věřících židů, kteří se pravidelně přicházejí modlit ke Zdi nářků. "Jednou dokonce prohlásil, že se teď  stal muslimem. Myslím, že ho ten strážce neznal," citoval nejmenovaného Izraelce na svém webu list Jediot Achronot.

K incidentu došlo na jednom z bezpečnostně nejchoulostivějších míst v Jeruzalémě, v okrsku Chrámové hory. Okolí neustále hlídají ozbrojení strážci, kteří mezi věřícimi procházejí. Jde o nejposvátnější místo judaismu, ale také třetí nejposvátnější místo islámu – po Mekce a Medíně v Saúdské Arábii. Nacházejí se tam mešity Skalní dóm a Al-Aksá.

Související