Islandský podnikatel spojený s kontroverzním serverem WikiLeaks oznámil, že v Číně připravil soukromé letadlo pro Američana Edwarda Snowdena. Snowden začátkem června vyzradil údaje o tajném programu americké vlády, který sleduje internetovou a telefonickou komunikaci.

Letoun by měl bývalého zaměstnance amerických tajných služeb, ukrývajícího se zřejmě v Hongkongu, dopravit na Island v případě, že mu vláda v Reykjavíku udělí azyl.

"Soukromý tryskáč je přichystán na místě v Číně. Snowden může odletět hned zítra, obdržíme-li pozitivní reakci od islandského ministerstva vnitra. Potřebujeme dostat potvrzení o udělení azylu a o tom, že Snowden nebude vydán do Spojených států. Byli bychom velmi rádi, kdyby získal také islandské občanství," řekl Ólafur Vignir Sigurvinsson, ředitel firmy DataCell, která pomáhá serveru WikiLeaks zpracovávat dárcovské platby. Islandská vláda zatím Sigurvinssonovy výroky nekomentovala.

Snowden se obává tlaku USA na Island

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Mluvčí serveru WikiLeaks Kristinn Hrafnsson tento týden sdělil, že neformálně zjišťoval u islandských úřadů podmínky, za jakých by bylo možné Snowdenovi udělit na Islandu azyl. Server WikiLeaks zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké armády a diplomatických depeší.

Snowden podle agentury Reuters již dříve zmínil Island jako možné útočiště. Ostrov má pověst země propagující svobodu internetu. Snowden ale prohlásil, že se rozhodl neletět ze Spojených států přímo na Island, protože se obával, že by se tento stát s 320 000 obyvateli mohl ocitnout pod silným tlakem Washingtonu.

Související