Americká federální prokuratura obvinila v pátek Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, ze špionáže.

Informoval o tom na svém serveru list Washington Post. Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení. Vyzrazený projekt, zacílený na boj proti terorismu, sleduje internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a zbytkem světa.

Snowden ze Spojených států uprchl a nyní pobývá v Číně, kam pro něj islandský podnikatel Ólafur Vignir Sigurvinsson poslal soukromé letadlo. Pokud muži udělí Island azyl, může hned odletět. Snowden zmínil Island jako možné útočiště už dříve, teď se čeká na potvrzení o udělení azylu.

Prokuratura rovněž obvinila Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. Obvinění bylo podáno ve Virgínii, kde sídlí bývalý Snowdenův zaměstnavatel, firma Booz Allen Hamilton. Ta pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů.

Bývalý technik Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.

Související