Zatímco se letadlo společnosti Aeroflot připravovalo k cestě z Moskvy do Havany, všechny oči byly upřené k sedadlu číslo 17A. Měl na něj totiž usednout jeden z nejsledovanějších mužů světa, Američan Edward Snowden. Houf novinářů, kteří skoupili řadu dalších míst, se však bývalého technika amerických tajných služeb obviněného v USA ze špionáže nedočkal. A byl před nimi téměř dvanáctihodinový let, během něhož se nepodává alkohol, popsala agentura Reuters.

V Moskvě pracující novináři bojovali od neděle o místa v letadle, kterým měl podle neoficiálních informací Aeroflotu odletět Snowden na Kubu. Zpáteční letenka, která vyšla zhruba na 2000 dolarů (téměř 60 000 korun), vsadila média do hry o získání několika Snowdenových slov či alespoň jeho první fotografie po odletu z Hongkongu. Další díl mediálního honu na muže, který s médii ještě nedávno spolupracoval, však dopadl pro novináře neslavně.

Místo Snowdena, který se přiznal, že předal médiím informace o tajném americkém protiteroristickém programu Prism, zůstalo neobsazené. "Není na palubě," oznamovala letuška zklamaným novinářům, kteří hojně začali posílat do redakcí fotografie prázdného sedadla.

Patrně jeden z novinářů využil dlouhého letu k tomu, aby založil na Twitteru účet Snowdenovo sedadlo 17A. "Cítím se prázdné. Hodně lidí si mě fotografuje. Možná bych za to mohlo začít vybírat peníze," objevilo se na stránce nedlouho po startu.

"Míří na mě spousta nevrlých pohledů novinářů. Asi se blíží uzávěrky. A také nepodávají žádný alkohol," psalo se v další zprávě. Ještě během letu získal tento twitterový účet přes 1000 následovatelů.

Novináři mezitím na palubě spekulovali, zda měl skutečně třicetiletý Američan, kterému za špionáž hrozí v USA deset let vězení, odletět tímto strojem na Kubu. Mezi přítomnými žurnalisty koloval e-mail, že se Snowden možná ukrývá v prostoru, který má posádka vyhrazený pro svůj odpočinek. Jenže navzdory tomu jej od chvíle, kdy podle agenturních zdrojů přistál v neděli na moskevském letišti, nikdo nespatřil.

Podle jiné verze, o které novináři diskutovali, Snowden prostory moskevského letiště možná ještě vůbec neopustil. To vyvolalo srovnání s hollywoodskou komedií Terminál, v níž zůstane Tom Hanks uzavřen na newyorském letišti, neboť je mu odepřen vstup do USA, ale domů se kvůli revoluci vrátit nemůže. Stráví proto na letišti několik měsíců.

Snowden by si jistě podobný osud nepřál, dodává Reuters.

Související