Saúdská Arábie považuje zapojení Íránu a libanonského Hizballáhu do bojů v Sýrii za nebezpečné. Syrská opozice podle ní potřebuje naléhavě vojenskou pomoc.

Na tiskové konferenci v Džiddě to v úterý řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd, který jednal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Oba politici shodně zaujali pevný postoj proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, jehož odsoudili za posilování jeho jednotek cizími bojovníky.

Princ Fajsal i Kerry také zopakovali, že jsou přesvědčeni o nezbytnosti konání mezinárodní konference o Sýrii s cílem nalézt politické ukončení krvavé občanské války v Sýrii. "Jsme přesvědčeni, že nejlepším řešením je politické řešení," citovala Kerryho agentura AP.

Princ Fajsal prohlásil, že Saúdská Arábie nemůže k intervenci Íránu a Hizballáhu v Sýrii mlčet. Vyzval svět, aby se dohodl na zákazu prodeje zbraní Damašku. Jak řekl, zapojení bojovníků z Íránu a členů hnutí Hizballáh do střetů na syrském území je kritickým obratem ve vývoji konfliktu, který nemůže být ignorován.

Sýrie je podle šéfa diplomacie z Rijádu nyní okupovanou zemí, což je vývoj, který prý vyžaduje rychlou akci mezinárodního společenství.

"Sýrie čelí dvěma věcem - bezprecedentní genocidě a zahraniční invazi," řekl princ Fajsal.

Kerry zdůraznil, že si USA nepřejí, aby se syrská válka rozšířila. Americkou podporu poskytovanou syrské ozbrojené opozici zdůvodnil názorem Washingtonu ohledně nepatřičnosti postupu Asadova režimu, který si pozval Íránce a bojovníky Hizballáhu přes mezistátní hranici a má nyní jejich bojovníky v terénu.

Žádní američtí vojáci

"Nejsou tam (v Sýrii) žádní bojovníci z USA, ze Saúdské Arábie ani z Kataru," prohlásil. Saúdská Arábie patří spolu s Katarem k nejaktivnějším spojencům opozice v arabském světě.

O možnosti politického řešení syrské krize začali v úterý v Ženevě jednat také zástupci Ruska a USA spolu se zmocněncem OSN pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Ten před schůzkou řekl, že si není jist, zda se v průběhu dne podaří dosáhnout dohody o termínu a složení účastníků připravované mezinárodní konference.

Ta se měla konat v červnu, nyní se ale už hovoří spíš o srpnu. Moskva a Damašek prosazují účast Íránu, čemuž se brání USA a některé další státy.