Postupně přestal mluvit a dění ve světě se ho dotýkalo stále méně. "Je to tak bolestné, vidět ho stárnout. Ta jiskra, která v něm vždy byla, vyhasíná," popsala loni Mandelova třetí manželka Graca Machelová. Byla to jedna z mála upřímných výpovědí o jeho stavu.

Mandelova strana, Africký národní kongres (ANC), o jeho pobytech v nemocnici nikdy nesdělila víc než zdvořilostní fráze o "úspěšné a uspokojivě postupující léčbě". V prosinci novinářům lhala dokonce i o místě, kde je hospitalizován.

Obavy z jeho skonu byly příliš velké. I proto Jihoafričané vždy nenáviděli zvědavost a články západního tisku o "světě po Mandelovi". Slovo smrt bylo tabu. Ani když v březnu ve svých čtyřiadevadesáti letech umíral při léčbě zápalu plic a světová média oprašovala jeho nekrology, nechtěli slovo smrt místní politici vyslovit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.