Odvolací soud v USA v pátek ukončil zákaz homosexuálních sňatků v Kalifornii. Rozhodnutí, jemuž otevřel cestu středeční verdikt nejvyššího soudu, má okamžitou platnost. Gayové a lesby se v Kalifornii nemohli brát od roku 2008, když o tomto zákazu v listopadu toho roku rozhodli voliči. Jedna z partnerských dvojic, které pak zákaz napadly před soudy, si krátce po překvapivém pátečním verdiktu na radnici v San Francisku vyměnila manželský slib.

Kalifornie před lety přijala zákon, který homosexuální sňatky na území státu zakazuje, federální soudce nicméně později tento právní předpis zrušil. Americký nejvyšší soud ve středu odmítl rozhodnout o tom, zda homosexuální páry mají základní právo uzavírat manželství, a dřívější rozhodnutí federálního soudce tak tímto stanoviskem zůstalo v platnosti.

Federální odvolací soud v San Francisku pak v pátek vydal nařízení, které zrušilo dřívější verdikt dočasně zakázat uzavírání homosexuálních sňatků v Kalifornii.

Jedna z dvojic, které proti zákazu homosexuálních manželství podaly žalobu, Kris Perryová a Sandy Stierová, uzavřela manželství asi hodinu po pátečním verdiktu. Druhá dvojice, Jeff Katami a Paul Zarrillo, se vzala později v Los Angeles.

Páteční krok soudu přitom podle agentury Reuters mnohé překvapil. Čekalo se totiž, že soudci v Kalifornii počkají na formálnější vyjádření nejvyššího soudu, které může přijít přibližně za tři týdny. Strana, která soudní při prohraje, má totiž podle regulí 25 dní na to, aby požádala o nové přelíčení.

Podle AP nebylo nejdříve jasné, zda vyšší soud krok soudců v Kalifornii nepozastaví. Kalifornský guvernér Jerry Brown ale už dal místním úřadům pokyn, aby začaly osoby stejného pohlaví okamžitě oddávat. V San Francisku se o víkendu koná každoroční pochod homosexuálů a starosta města Ed Lee oznámil, že gayové a lesby se v jeho městě budou moci brát celý víkend.

Lidé, kteří zákaz homosexuálních manželství podporovali, však označili páteční rychlou akci soudu za "pobuřující".

"Obnovení homosexuálních sňatků bylo vyhlášeno nelegitimními prostředky. Jestli naše oponenty těší, že dosáhli svého cíle ostudným způsobem, tak by se měli stydět," řekl podle Reuters poradce koalice konzervativních náboženských skupin Andy Pugno. To, zda bude možné ve sporu pokračovat, se podle něj ale teprve ukáže.

Ve Spojených státech jsou povoleny homosexuální sňatky ve třinácti státech. Kromě Kalifornie se k nim řadí například New York, Washington, Minnesota a další.

 

 

Ve Francii legalizace už je, v Británii se připravuje

Také v Evropě je legalizace svateb homosexuálních párů aktuálním tématem. Během víkendu projdou průvody gayů Paříží i Londýnem.

Britské velvyslanectví v Paříži rozhodlo, že vyvěsí duhovou vlajku na známku oficiální podpory pochodům homosexuálů, informovala agentura AFP. Pochod leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Paříži bude první od legalizace homosexuálních sňatků ve Francii letos v květnu. V Británii se obdobný zákon právě schvaluje.

"Jsem rád, že mohu vyvěsit duhovou vlajku na velvyslanectví na oslavu tohoto víkendu a také proto, abychom projevili hrdost za naše kolegy patřící k LGBT komunitě a oslavili rozmanitost jak našich zaměstnanců, tak celé společnosti," uvedl britský velvyslanec v Paříži Peter Ricketts.

"Britská vláda podporuje práva LGBT komunity po celém světě a věří, že nikdo by neměl být terčem předsudků a diskriminace kvůli své sexuální orientaci nebo rodové identitě," dodal Ricketts.

Kritika pravoslavné církve

Zároveň zní hlasy, které vstřícný postoj k homosexuálům ostře kritizují. Vrcholný představitel srbské pravoslavné církve, metropolita černohorský Amfilohi v místní televizi přirovnal homosexualitu k pedofilii. "Víte, že nyní v Americe existuje hnutí, které dosáhlo povolení homosexuality zákonem. Proč nepovolí i pedofilii?" zeptal se Amfilohije v televizním pořadu To je pravda.

Přes poznámku moderátora, že to není totéž, metropolita trval na svém. "Promiňte, ale hřích je hřích. Můžete to nazývat, jak chcete, ale v podstatě je to to samé. Z hlediska bible, evangelia a křesťanství je to jedna a tatáž věc," zdůraznil.