Americká armáda blokuje tisícům svých příslušníků přístup na web britského listu The Guardian, na němž jsou informace o tajných amerických programech na sledování internetového provozu. Zprávy médií v pátek potvrdil mluvčí Pentagonu s tím, že filtrování článků britského tisku je projevem snahy o "internetovou hygienu".

Informace o blokování internetu pronikla na veřejnost po stížnostech personálu vojenské základny Presidio jižně od San Franciska, že britský server listu The Guardian je nepřístupný a jeho americký server je dostupný jen částečně. Problémy s přístupem na web měl personál americké základny od chvíle, kdy Guardian publikoval informace od bývalého konzultanta amerických špionážních služeb Edwarda Snowdena.

Snowden britskému listu prozradil podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho minulý týden obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. Počítačový expert, který momentálně přebývá na mezinárodním letišti v Moskvě, může být v případě vydání do USA odsouzen až k třiceti letům vězení.

Pentagon vydal prohlášení, podle něhož nejde o blokování celého webu Guardianu, pouze o zamezení přístupu k některým stránkám. Mluvčí správy armádní internetové sítě Gordon Van Vleet později připustil, že jde o celostátně platné opatření, které se dotklo stovek vojenských posádek.

"Ministerstvo obrany běžně zajišťuje preventivní 'internetovou hygienu', aby se utajované informace neobjevily ve veřejně dostupných armádních sítích," uvedl mluvčí. Žádných jiných než armádních počítačů se podle něj omezení netýká.

Podobné opatření údajně Pentagon přijal po zveřejnění tisíců utajovaných dokumentů na kontroverzním serveru WikiLeaks.

Související