Evropské země jsou rozhořčeny na nejvyšší míru. Informace, podle kterých Spojené státy americké tajně sledovaly lídry velkých evropských zemí v čele s Německem nebo Francií, vyvolaly u vysokých evropských politiků ostré reakce a žádosti o okamžité vysvětlení.

"Pokud se potvrdí, že skutečně byla odposlouchávána diplomatická zastoupení Evropské unie a jednotlivých evropských zemí, pak musíme jasně říci: Odposlouchávání přátel je nepřijatelné," prohlásil mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

"Už nejsme ve studené válce," zdůraznil. Berlín už si také povolal amerického velvyslance v zemi "na kobereček".

České ministerstvo zahraničních věcí se zatím drží zpátky a na otázky ohledně možných odposlechů v Česku nebo možných kroků, které podnikne, přímo neodpovědělo. Neokomentovalo ani, zda také plánuje stejně jako Německo rozhovor s americkým velvyslancem.

"Kompetence NSA a její schopnosti jsou obecně známy. K úniku informací se nebudeme vyjadřovat, je předmětem vyšetřování americké strany. Vyjádříme se k případným výsledkům vyšetřování," řekla mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Johana Grohová.

Podobně jako Německo se vyjadřuje i Evropská unie. Právě v jejím zastoupení ve Washingtonu USA nechaly nainstalovat odposlouchávací zařízení a pronikly i do počítačů. Sledování se nevyhnuly ani unijní kanceláře přímo v Bruselu.

Brusel: Čekáme od Američanů rychlé vysvětlení

"Samozřejmě, že jsme znepokojeni. Pokud je to pravda, je to mimořádně závažné. Potřebujeme od americké strany vysvětlení ... na které čekáme," řekla v pondělí v Bruselu novinářům mluvčí Evropské komise. A několikrát zopakovala, že EU čeká od partnerů a spojenců "vyjasnění a transparentnost".

Místopředsedkyně komise a ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová v prohlášení uvedla, že EU žádá od Američanů vysvětlení, zda jsou údaje z médií pravdivé a jaká je podstata věci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.