V boji proti rychle se šířícímu požáru v americkém státě Arizona zahynulo v neděli 19 hasičů. Agentuře AP to řekl mluvčí arizonské lesní správy Art Morrison. Je to podle agentury Reuters nejhorší případ smrti hasičů v důsledku přírodního požáru od roku 1933, kdy u Los Angeles zahynulo 29 lidí. Požár vypukl v lesích kolem Prescottu severně od arizonské metropole Phoenix v pátek a kvůli vedru a větru se rychle rozšířil.

Šéf hasičů v Prescottu Dan Fraijo neštěstí označil "za jednu z nejhorších katastrof během lesních požárů, jaká se kdy stala". Řekl, že nezná přesné okolnosti smrti hasičů, dodal ale, že jeden příslušník 20členného speciálního týmu přežil, protože právě zasahoval jinde. Zprávy o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Hasiči měli jen 50procentní šanci přežít

Morrison řekl, že skupinu speciálně vycvičených hasičů pro rychle se šířící požáry obklíčil oheň v neděli odpoledne. Hasiči si poté neúspěšně pokusili zachránit životy za použití osobních protipožárních úkrytů, které připomínají stany. Tento prostředek je navržen tak, aby izoloval ukrývající se osobu od okolního proudícího žáru.

 

 

Přírodní požáry v USA

3. říjen 1933: 29 hasičů zabil požár v losangeleském Griffith Parku (Kalifornie)
21. srpen 1937: 15 hasičů zemřelo v plamenech blízko zátoky Blackwater v Národním lese Shoshone (Wyoming)

5. srpen 1949: 12 výsadkových hasičů a místní ranger uhořeli poblíž města Helena (Montana)

9. červenec 1953: Smrt 15 hasičů měl za následek požár označovaný jako "rattlesnake" (chřestýš) v Národním lese Mendocino (Kalifornie)

9. červenec 1994: 14 hasičů zahynulo při požáru způsobeném bleskem na hoře Storm King nedaleko Glenwood Springs  (Colorado)

"Jednou z posledních možností záchrany, kterou hasiči za takových podmínek mohou učinit, je doslova se zahrabat co možná nejhlouběji, přikrýt se ochranným ohnivzdorným materiálem, který připomíná fólii, a doufat, že se oheň přežene nad nimi a oni přežijí," vysvětlil Fraijo.

 

Fraijo dodal, že za určitých podmínek tato ochrana nabízí 50procentní šanci na přežití. "Je to krajní řešení."

Požár v okolí Prescottu nyní řádí na ploše více než 800 hektarů a bojuje proti němu kolem 200 hasičů. Úřady kvůli šíření ohně nařídily evakuaci lidí z několika desítek domů v několika obcích. Podle policie požár zničil již nejméně 200 budov, většinu z nich v obci Yarnell, kterou obývají převážně senioři.

Jeden z nejhorších případů úmrtí hasičů během lesního požáru se udál také v roce 1994 ve státě Colorado, kdy kvůli náhlému vzplanutí ohně zahynula skupina 14 hasičů.

Jihozápad USA nyní sužuje vlna silných veder. Ve Phoenixu naměřili meteorologové v sobotu rekordně vysokou teplotu 48 stupňů Celsia.