Íránské úřady zadržely skupinu slovenských paraglidistů kvůli údajně protiprávnímu focení a kvůli tomu, že prý používali nelegální vysílačky. Vyplývá to ze vzkazu, který Slováci poslali rodině. Portál listu Sme uvedl, že do případu se vložila i Slovenská informační služba (SIS).

"Výsledek vyšetřování je takový, že jsme používali nelegální vysílačky, ačkoliv jsme je nepoužili (no, měli jsme je s sebou, všechny byly nastaveny na legální frekvence)," citoval list Plus jeden deň ze vzkazu zadržených Slováků. V zemi jsou povoleny pouze jednopásmové vysílačky, dobrodruzi měli s sebou zakázané dvojpásmové. Jeden z nich byl obviněn i z nelegálního focení.

Do potíží s íránskými úřady se Slováci dostali už při prvním velkém přeletu poté, co v květnu přiletěli do Íránu. "Při prvním skutečném přeletu byl Duncko (přezdívka jednoho člena skupiny) zajat policií, protože přistával hned u silnice, před čímž nás místní varovali," uvedla skupina paraglidistů. Zadrženému Slovákovi, který prý nemluví anglicky, přišel na pomoc kolega, kterého policie také zadržela.

Oběma Slovákům z osmičlenné skupiny bylo nařízeno domácí vězení. Íránské úřady prý postupují podobně i vůči místním paraglidistům. "Obvykle si ověřují, zda náhodou nepodnikali nelegální činnost a poté je pustí," napsal jeden z členů výpravy. Později byli k výslechu předvoláni i ostatní členové skupiny, po kterém byli patrně rovněž zatčeni.

"Vzhledem k citlivosti celé situace a s ohledem na její další možný vývoj a také s ohledem na bezpečnost zadržených, s nimiž je slovenský zastupitelský úřad v Teheránu v přímém kontaktu, nebudeme poskytovat žádné podrobnosti," citoval list Sme prohlášení SIS.

Írán získal od dvou firem tisíce tun hliníku. Použil je ve svém jaderném programu, tvrdí OSN - čtěte ZDE

"O zákazech věděli"

Skupina paraglidistů si Írán prý vybrala kvůli dobrým podmínkám pro tento sport a kvůli tamním kamarádům. "Všechno si dopodrobna nastudovali, věděli o všech zákazech. Znali tam i místní Íránce, s nimiž byli v kontaktu už delší dobu. Ti jim pomáhali vybavovat všechna potřebná povolení," citoval list Pravda jednoho z členů slovenského sdružení paraglidistů.

Íránské úřady o víkendu potvrdili zatčení několika Slováků. Viní je z nepatřičného chování a držení nevhodného materiálu. Počet zadržených osob ani druh materiálu, který měli údajně u sebe, ovšem neupřesnily. Podle představitele tamního parlamentního zahraničního výboru jsou Slováci špioni podezření z fotografování zakázaných objektů.

Slovenské ministerstvo zahraničí se případem zabývá už od května. Potvrdilo, že Írán zadržuje osm Slováků, které navštívil slovenský konzul.

Slovenská diplomacie v krátké době řeší už druhý incident, při němž se v Íránu dostali do problémů občané Slovenska. V lednu zadrželi Íránci Mateje Valucha pro podezření ze špionáže, asi o měsíc později ho ale propustili. Podle Teheránu shromažďoval informace o "vědeckých pokrocích země", Slovák ale jakoukoli spolupráci s výzvědnými službami popřel. Ještě před propuštěním ale v íránské televizi vypověděl, že ho ke zpravodajské činnosti naverboval agent CIA. Podle odborníků se ale zřejmě stal obětí íránské propagandy.