NSA špicluje Německo zřejmě intenzivněji, než bylo dosud známo. Utajené materiály, do kterých měl týdeník Der Spiegel možnost nahlédnout, odhalují systematickou kontrolu a záznamy značné části telefonních a internetových dat.

Podle interních statistik je v SRN měsíčně monitorována asi půl miliarda komunikačních spojení. Kromě telefonátů se jedná o e-maily, SMS zprávy a chatové příspěvky. Metadata – tedy informace o jednotlivých spojeních – jsou uložena v sídle instituce ve Fort Meade u Washingtonu.

Údaje o rozsahu špiclování Německa poprvé vyplouvají na povrch. Dosud bylo jasné pouze to, že Německo patří k hlavním cílům NSA. Infografika z britského listu Guardian znázornila, že je Německo sledováno v podobné míře jako Čína, Irák nebo Saúdská Arábie. Již několik týdnů unikají detaily o programu NSA Prism a britském programu Tempora. Informace shromáždil bývalý konzultant tajných služeb Edward Snowden.

Statistika, do které Der Spiegel nahlédl, vykazuje denně až 20 milionů německých telefonních hovorů a deset milionů internetových souborů. Během Štědrého dne v roce 2012 Američané zaznamenali kolem 13 milionů telefonních hovorů a zhruba dvakrát tolik internetových dat. V „rušných dnech“, jakým byl 7. leden 2013, se počet prověřovaných telefonních spojení zvyšuje až na 60 milionů.

Německo jako „partner třetí kategorie“

Žádná jiná země EU není vystavována takové kontrole jako právě Německo. Pro srovnání: ve Francii zaznamenali Američané ve stejném období průměrně asi dva miliony spojení. Z tajných podkladů rovněž vyplývá, že se služba zaměřuje především na páteřní místa v jižním a západním Německu. Důležitou roli v globální síti zaujímá Frankfurt, který bývá v Německu uváděn jako základna.

Na základě důvěrných informací NSA sice považuje Německo za partnera, současně ale také za cíl útoku. Německo patří k tzv. „partnerům třetí kategorie“. Vyloučeny ze špionážních praktik jsou pouze Kanada, Velká Británie a Nový Zéland, které patří do druhé kategorie. V jedné prezentaci se uvádí: „Dokážeme napadnout signály většiny zahraničních partnerů třetí kategorie, což také činíme.“

V aktuálním vydání magazín Der Spiegel mimo jiné informuje o tom, že NSA nainstalovala odposlouchávací zařízení na unijních zastoupení ve Washingtonu a New Yorku a pronikla do jejich počítačových systémů.

Překlad: Lucie Kučerová

Související