Vojáci západoafrické mise v Mali se stali součástí operace OSN. Ceremoniál byl opravdu symbolický: muži, kteří jsou v zemi od ledna při něm vyměnili své barety za modré pokrývky hlavy typické pro Organizaci spojených národů.

Operace MISMA (Mezinárodní operace na podporu Mali) se tak stává operací MINUSMA (Operace OSN v Mali).

To jsou ale jen kosmetické změny, ve skutečnosti se toho změní mnohem víc. Západoafrické jednotky budou v budoucnu posíleny dalšími vojáky. K nigerijským, čadským a tožským jednotkám se tak přidají další z Burundi, Bangladéše, Číny nebo Hondurasu.

Základním bodem operace zůstává dál hlavní město Bamako, ale z měst jako Gao nebo Timbuktu na severu země se stanou základny. Vyměnilo se i obsazení strategických postů: vojenské velení MINUSMA bylo svěřeno rwandskému generálovi Jean-Boscovi Kazuraovi, díky jeho zkušenostem ze Súdánu, kde sloužil mezi lety 2005 a 2007.

Jeho hlavním spolupracovníkem bude francouzský generál Pillet.

Francie má v Mali stále asi 3000 vojáků, ale MINUSMA od nich postupně převezme bezpečnostní úkoly.

Na reportáž AFP z pondělního dění v Mali se můžete (ve francouzštině) podívat zde:

Zabezpečení maliského severu je podmínkou pro konání prezidentských voleb, které jsou vypsány na 28. červenec. Francie chtěla původně své vojáky z Mali stáhnout v létě, avšak teď termín oddaluje. Nyní tvrdí, že by v době voleb mělo být v zemi stále ještě zhruba 3000 Francouzů.

Do Mali dorazily modré barety. Startuje mise OSNRadikálové využili loňského chaosu, který nastal po vojenském puči, začali obsazovat severomaliská města a postupovat na jih, k Bamaku. Francie v lednu dospěla k závěru, že je ohrožena jednota Mali, a vyslala tam 4500 vojáků. Spolu s místní armádou se jim sice podařilo města osvobodit, ale islámští radikálové v oblasti stále působí a organizují přepady a atentáty.

Misi OSN, která má být třetí nejpočetnější mírovou silou OSN, bude velet rwandský generál Jean-Bosco Kazura. Afričtí vojáci dostanou čtyřměsíční lhůtu na to, aby se vybavili a vycvičili na úroveň požadovanou OSN. Místní armádu připravují instruktoři ze zemí EU, mezi nimiž jsou i vojáci z Česka. Češi zatím chrání velitelství v Bamaku, od podzimu by se mohli zapojit do výcviku.