Edward Snowden požádal v Rusku o politický azyl. Ruským médiím to oficiálně oznámil šéf konzulární služby na moskevském letišti Šeremetěvo Kim Ševčenko. Snowden, který je v USA stíhán za špionáž a v tranzitním prostoru v Moskvě se zdržoval od 23. června, požádal o politický azyl v neděli večer.

Reakce ruské strany zatím není známa.

"Včera ve 22.30 se do konzulární kanceláře ruského ministerstva vnitra na letišti Šeremetěvo dostavila občanka Velké Británie Sarah Harrisonová, která je právní zástupkyní a zmocněnkyní občana USA Snowdena. Odevzdala jeho žádost o poskytnutí politického azylu v Rusku," uvedl Ševčenko.

Harrisonová je mimochodem právnička serveru WikiLeaks a před týdnem do Moskvy přiletěla se Snowdenem.

Kromě toho Snowden také poslal dopis ekvádorským úřadům, v němž obvinil Spojené státy, že jej pronásledují nezákonně, informuje agentura Reuters.

Dopis je Snowdenovým prvním ohlasem na dění kolem jeho osoby od chvíle, kdy před osmi dny vyrazil z Hongkongu do Ruska. Bývalý technik amerických tajných služeb v něm děkuje Ekvádoru, že mu pomáhal v cestě do ruské metropole a že zvažuje jeho žádost o azyl v této jihoamerické zemi, uvedla agentura Reuters.

Zároveň kritizuje snahu USA o jeho zadržení a obvinění jako nelegální a tvrdí, že může svobodně publikovat další informace o aktivitě amerických tajných služeb.

O možnosti Snowdenova azylu v Rusku se na tiskové konferenci zmínil prezident Vladimir Putin. Rusko je podle něj ochotno Američanovi azyl poskytnout s podmínkou, že Snowden přestane publikovat informace poškozující Spojené státy. Putin přitom naznačil, že Snowden takovou podmínku nejspíš splnit nechce.

"Rusko nikdy nikam nikoho nevydalo a vydávat se nechystá. V nejlepším případě jsme si za jistých okolností vyměňovali naše agenty," odpověděl šéf Kremlu na dotaz, zda je Moskva ochotna uspokojit žádost USA o Snowdenovo vydání.

Putin: Snowden není ruským agentem

"Pokud tady (Snowden) bude chtít zůstat, máme jednu podmínku. Musí zastavit svou činnost zaměřenou na to, aby způsobil škody našim americkým partnerům... Jakkoli to zní z mých úst podivně," podotkl Putin, který v sovětské éře působil jako agent KGB v komunistickém Německu.

Snowden se podle ruského prezidenta považuje za ochránce lidských práv a svou aktivitu namířenou na šíření utajovaných informací podle všeho zastavit nehodlá. "Takže si musí zvolit jinou zemi svého pobytu a vydat se tam," uvedl Putin. Kdy k tomu dojde, prezident ale neví. "Kdybych to věděl, hned bych vám to řekl," ujistil novináře.

Putin zvlášť zdůraznil, že Snowden není ruským agentem a s ruskými rozvědkami nespolupracuje. "Odpovědně prohlašuji, že s námi ani dnes nespolupracuje. Ani my s ním nijak nepracujeme," řekl.

Americký list The Los Angeles Times dnes napsal, že Snowden předal ruským úřadům seznam patnácti států, kde by chtěl získat politický azyl. Které to jsou, americký list neuvedl. Kromě Ekvádoru podle ruských médií připadá v úvahu Venezuela a Bělorusko. Oba tyto státy už veřejně vyjádřily ochotu Američana přijmout, sám je ale zatím o azyl nepožádal.

Rusko dosud dávalo od Snowdenovy kauzy fakticky ruce pryč. Prchající Američan se nachází v letištním tranzitu a formálně na území Ruské federace nevkročil. Sám Putin dal minulý týden najevo, že Snowden není příliš zajímavý ani pro ruské zpravodajské služby. Vůči důrazným výzvám Washingtonu ke Snowdenově vydání ale Moskva zůstávala hluchá. V USA je obžalován z krádeže státních dokumentů a špionáže, hrozí mu až třicet let vězení.

Související