Ruská raketa bez posádky v úterý po půl sedmé ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur. Vesmírný stroj Proton-M, který měl na oběžnou dráhu vynést tři navigační družice, se ale krátce poté zřítil do kazašské pustiny. Žádná zranění nebyla podle agentury Reuters hlášena.

Start živě přenášela ruská státní televize Rossija 24. Na jejích záběrech tak je vidět silná exploze jen několik vteřin po vzletu z kosmodromu. Podle Roskosmosu došlo 17 vteřin po startu k havarijnímu vypnutí motorů.

"Vypadá to, že se něco děje. Něco je špatně. Zdá se, že to bude katastrofa," popisoval start televizní komentátor.

Raketa se prakticky okamžitě, jak se odlepila od startovací rampy, ostře odklonila od stanovené dráhy letu. Začala klesat a ještě ve vzduchu se rozpadla. Dopadla pak přibližně 2,5 kilometru od startovacího komplexu a explodovala.

Agentura Interfax uvedla, že kazašské úřady kvůli možnému ohrožení zdraví lidí výpary z hořícího, silně toxického paliva uvažují o evakuaci nedalekých obcí. Zatím obyvatele ale jen vyzvaly, aby nevycházeli ven. Také se neví, zda při výbuchu shořelo celých 500 tun paliva.

Odhadovaná cena tří "ztracených" družic je zhruba 200 milionů dolarů, uvedla Rossija 24. Příčina nehody dosud není známa, agentura RIA-Novosti ale píše, že raketa mohla mít problémy s motorem nebo naváděcím systémem.

Připomíná také, že jde již o druhou podobnou havárii rakety Proton-M za poslední tři roky. Při nehodě v prosinci 2010 dospělo vyšetřování ruských orgánů k závěru, že za nehodu mohl špatný výpočet množství paliva potřebného pro vynesení tří satelitů na oběžnou dráhu.

Kvůli tomu byla údajně raketa přetížena, vychýlila se z kurzu a skončila v Tichém oceánu.

Podívejte se na start ruské rakety:

Související