Americký prezident Barack Obama vyjádřil hluboké znepokojení ohledně sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího a vyzval Egypt k rychlému návratu k civilní vládě vzešlé z demokratických voleb. Upozornil, že nařídil své administrativě, aby přehodnotila pomoc Spojených států poskytovanou Egyptu. K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt rovněž Evropská unie.

Egyptská armáda ve středu ukončila roční vládu islamistů, která destabilizovala zemi a vyvolávala stále silnější odpor opozice. Ministr obrany Abdal Fatah Sisi ve večerním projevu oznámil, že prezident Mursí nenaplnil očekávání národa a byl zbaven funkce. Funkce hlavy státu přechází dočasně na předsedu ústavního soudu Adlího Mansúra. Exekutivní pravomoci převezme prozatímní vláda.

Podle agentury AP Obama události neoznačil za puč, protože Spojené státy musí podle zákona přerušit poskytování pomoci každé zemi, jejíž vůdce je zbaven moci vojenským převratem.

Obama nicméně vyzval egyptskou armádu, aby svévolně nezatýkala Mursího a jeho přívržence. "Očekáváme, že armáda zajistí ochranu práv všech Egypťanů," dodal. USA se podle Obamy v egyptském konfliktu nestaví na žádnou stranu, pouze se zasazují za demokracii a dodržování zákonů.

Evropa chce návrat k demokracii

"Vyzývám všechny strany k rychlému návratu k demokratickému procesu, včetně uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských i parlamentních voleb," uvedla ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. "Vehementně odsuzuji veškeré násilné činy, vyjadřuji soustrast rodinám obětí a vyzývám bezpečnostní složky, aby učinily vše, co je v jejich silách, k ochraně životů Egypťanů," dodala.

Střety mezi odpůrci a zastánci sesazeného prezidenta Mursího si již vyžádaly nejméně deset mrtvých. Egyptské bezpečnostní síly zatkly některé vedoucí představitele Mursího Muslimského bratrstva a samotný Mursí je údajně zadržován úřady.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Egypt ke klidu a zdrženlivosti a k zachování práv, jako jsou svoboda vyjadřování a shromažďování. "Vojenský zásah do záležitostí jakéhokoliv státu vyvolává obavy. Proto bude klíčové rychle upevnit civilní správu v souladu s demokratickými principy," prohlásil.

Související