Při pohledu na pobřeží Číny se může zdát, že Žluté moře zcela změnilo barvu. Postaralo se o to rekordní množství řas, mezi které se u města Čching-tao v provincii Šan-tung na východě země vydávají jen nejodvážnější plavci.

Snímky, které se objevily nejen v čínském tisku, ukazují hory zelených řas, které z pláží odstraňují buldozery, napsala agentura AFP. Oficiální činitelé města Čching-tao uvedli, že úřady už z pláží odvezly zhruba 7335 tun řas.

Státní úřad pro oceány na svých internetových stránkách napsal, že řasa druhu Enteromorpha prolifera se začala objevovat asi před týdnem a rozšířila se na plochu skoro 29 tisíc čtverečních kilometrů.

Dosud největší zamoření řasami Čína zažila v roce 2008, kdy zelená pokrývka potáhla plochu 13 tisíc čtverečních kilometrů. Tento fenomén se ve Žlutém moři začal objevovat teprve v roce 2007 a jeho příčina zůstává neznámá. "Musí to mít něco společného se změnou životního prostředí, ale nejsme si vědecky jistí, co to způsobuje," řekl listu China Daily profesor Pao Sien-wen z univerzity ve městě Čching-tao.

Řasy nejsou toxické ani nezhoršují kvalitu vody, ale dost páchnou. Krom toho způsobují krajní nerovnováhu v mořském ekosystému, protože spotřebovávají značné množství kyslíku a produkují sirovodík.

 

Související