Situace v Egyptě
Na přelomu června a července se Egypt ocitl na prahu druhé revoluce. První demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursí po zvolení prosadil rozšíření svých pravomocí. Poté přesunul armádní síly do pásma kolem Suezského průplavu, aby ukončil boj mezi svými odpůrci a příznivci, kde nakonec přišlo o život více než 50 lidí. Za dobu jeho vlády se nepodařilo obrátit k lepšímu politickou situaci. Na začátku července jej opozice vyzvala k odchodu, posléze jej svrhla armáda. Po pádu Mursího bojují již týden v ulicích Káhiry podporovatelé prezidenta proti jeho odpůrcům a armádním složkám.
30. června, neděle

Podporoval jsem Mursího na náměstí Rabá Adavíja (na východě Káhiry), kde jsem tábořil celý týden. Byli jsme tady již dva dny, chtěli jsme šířit zprávu, že Egypt není plný jen lidí, kteří jsou proti Mursímu. Je tu hodně těch, kteří ho podporují, chtějí projevit víc trpělivosti a dát Mursímu čas na to, aby napravil, co se tu děje. Napravit třicet let korupce přece jen potřebuje určitou dobu.

Lidé zpívali a skandovali na podporu Mursího a nabádali ostatní, aby respektovali jeho legitimitu. Ve stanech se rozhořelo mnoho diskusí. Mluvili jsme zejména o mediální propagandě, která byla zaměřená proti nám, nebo o krizi, kterou někteří záměrně zveličují.

Tuto krizi způsobily různé vládní instituce a podnikatelé loajální k bývalému režimu, kteří využili potíží k tomu, aby dosáhli vlastních politických zájmů.

1. července, pondělí

Poté, co byla v noci napadena základna Muslimského bratrstva, jsem se cítil ohrožen a opuštěný. Policie nás měla chránit. Vypadá to ale, jako by všechny vládní instituce otevřeně vystupovaly proti většinové vůli lidí, jako by je jmenoval sám Mubarak.

Později, když armáda vyhlásila 48hodinové ultimátum, bylo na náměstí Rabá Adavíja cítit hodně vzteku kvůli tomu, že armáda zase zasahuje do veřejného života.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.