Bylo jí jedenáct let, když začala psát pro BBC, a ve třinácti se stala první laureátkou pákistánské mírové ceny pro mladé, která byla později přejmenována na National Malala Peace Prize.

V patnácti letech byla Malalaj Júsufzaiová na základě internetové petice nominována na Nobelovu cenu míru jako nejmladší v historii, založila nadaci na podporu vzdělávání dívek a napsala knihu.

List Foreign Policy ji zařadil na seznam největších globálních myslitelů. Časopis Time zase mezi nejvlivnější lidi roku 2012. A objevila se dokonce i na jeho obálce.

Kvůli jejím aktivitám podporujícím vzdělávání, nejrůznějším oceněním a popularitě nejen v jejím rodném Pákistánu, ale i ve světě ji 9. listopadu 2012 postřelil člen hnutí Tálibán. Z těžkého zranění hlavy se díky převozu do Velké Británie a několika mnohahodinovým operacím postupně zotavila. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyhlásil 12. červenec Dnem Malalaj.

Narozeniny v sídle OSN

A v pátek odpoledne, v den svých šestnáctých narozenin, pronesla řeč v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Hlavní poselství jejího výstupu je heslo: "Jedno dítě, jeden učitel, jedno pero a jedna kniha mohou změnit svět."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.