Izraelská organizace pro lidská práva obvinila ve čtvrtek armádu, že nelegálně zadržela pětiletého palestinského chlapce, který údajně hodil kámen na auto židovského osadníka na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Videozáznam s plačícím dítětem, které odvážejí ozbrojení vojáci, nepochybně znovu rozdmýchá debatu o izraelské politice v Předjordánsku, kde armáda střeží židovské osadníky, napsala agentura Reuters.

Skupina pro lidská práva B'Tselem uvedla, že incident se odehrál v úterý v palestinském městě Hebron, které je častým místem střetů mezi židovskými osadníky a Palestinci.

Na záběrech, které podle agentury Reuters odvysílala izraelská média, je vidět malý chlapec obklopený vojáky na ulici v Hebronu. Vojáci hocha i dospělého Palestince, který ho vede za ruku, poté přimějí nasednout do armádního džípu.

Pouta a páska přes oči

Podle organizace B'Tselem vůz chlapce odvezl do jeho domova, kde vojáci vyzvedli jeho otce, a společně oba drželi ještě další půlhodinu, přičemž otec měl po tu dobu na rukou pouta a oči zavázané páskou. I to natočili aktivisté pro lidská práva na video.

Nakonec byli otec se synem předáni palestinským bezpečnostním složkám, které je propustily.

Odvážení malého chlapce a jeho otce izraelskými vojáky:

Při pozdějším rozhovoru pro televizi hoch přiznal, že kámen skutečně hodil. Prý mířil na psa, ale místo toho zasáhl automobil.

Podle organizace B'Tselem bylo jednání armády nelegální, protože hranice trestní odpovědnosti v Izraeli a na Západním břehu Jordánu je 12 let.

"Bezpečnostní složky nemají dovoleno zatýkat či zadržovat děti, které jsou mladší, i když jsou podezřelé ze spáchání trestných činů. Úřady si s porušením zákona v těchto případech musí poradit jiným způsobem," řekla ředitelka organizace Jessica Montellová.

Zadržování otce se zavázanýma očima a jeho syna vojáky:

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že chlapec hozením kamene ohrozil kolemjdoucí. Při podobných případech bylo od ledna do května letošního roku na Západním břehu Jordánu zraněno více než 150 Izraelců, dodala armáda.

"Vojáci zasáhli na místě a doprovodili nezletilého k jeho rodičům. Odtud byl předán do péče palestinských bezpečnostních sil, přičemž po celou dobu byl spolu se svými rodiči. Dítě nebylo zatčeno a nebylo proti němu vzneseno žádné obvinění," konstatovala armáda.

Na více videí incidentu se můžete podívat ZDE

Související