Astronomům se poprvé podařilo určit barvu exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu. Zjistili, že planeta HD 189733 b, katalogizovaná také jako V452 Vulpeculae, je azurově modrá, informovaly agentury.

Barvu planety ze souhvězdí Lištičky se podařilo určit s pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu. "Určení barvy planety je opravdovým prvenstvím, předtím jsme to u planety mimo naši sluneční soustavu nikdy nedokázali," řekl Frederic Pont z anglické Exeterské univerzity.

Modrá barva vyvolává na první pohled podobnost se Zemí, ale není tomu tak. Zabarvení planety nepochází z oceánů, ale ze silikátových částeček, které víří kolem planety. Barvu nelze ani rozeznat prostým okem. Vědcům se ji podařilo určit až díky spektrografům, které měří vlnovou délku světla.

Zkoumané těleso patří mezi takzvané "horké Jupitery", které se velikostí blíží planetě Jupiter z naší sluneční soustavy. Podle vědců na ní panují zcela odlišné podmínky s teplotami přesahujícími 1000 stupňů Celsia a větrem o rychlosti 7000 kilometrů za hodinu.

HD 189733 b je exoplaneta hvězdy HD 189733. Od Slunce ji dělí asi 63 světelných let, přičemž jeden světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, což odpovídá zhruba deseti bilionům kilometrů.

Planeta byla objevena 5. října 2005. Jde zároveň o první exoplanetu, na níž byl zjištěn metan.

Související