Američan čečenského původu Džochar Carnajev, obžalovaný z dubnového bombového útoku na bostonský maraton, požádal, aby mohl do svého týmu obhájců přizvat dalšího známého experta na trest smrti a na otázky terorismu, informovala agentura AP.

Při útoku 15. dubna v cíli bostonského maratonu vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Bomby podle žaloby vyrobili útočníci pomocí textů v časopise Al-Káidy zveřejněných na internetu.

Čtvrtým zabitým je policista, jehož údajně devatenáctiletý Džochar Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem zastřelili na útěku. Tamerlan byl nakonec usmrcen při přestřelce s policií.

V dubnu veřejná obhájkyně Miriam Conradová požádala soudce, aby jako Carnajevovy obhájce jmenovali renomované právníky Judy Clarkeovou a Davida Brucka.

Právničku ze San Diega Clarkeovou, která je specialistkou na trest smrti, soudce schválil, žádost o jmenování Brucka ale zamítl. Mezi dřívější klienty Clarkeové patřil například Ted Kaczynski, přezdívaný Unabomber, který byl odsouzen za spáchání několika bombových útoků na univerzity a aerolinky.

V poslední době hájila například Jareda Loughnera, který zastřelil na politickém mítinku v obchodním centru šest lidí a postřelil kongresmanku Gabriele Giffordsovou.

Vše o útoku v Bostonu najdete ZDE

Teď, když si Carnajev vyslechl obžalobu skládající se ze 30 bodů, z nichž v 17 mu hrozí trest smrti, případně doživotí, znovu jeho advokáti naléhají na to, aby se mohl k týmu připojit i Bruck. Poukazují přitom na rozsáhlé zkušenosti tohoto právníka s případy, v nichž figuroval trest smrti.

Bruck obhajoval třeba muže obviněné z únosu letadla společnosti PanAm v roce 1986, které mělo namířeno z pákistánského Karáčí do New Yorku, či strůjce atentátu na americké velvyslanectví v keňském Nairobi v roce 1998. Carnajevovi advokáti argumentují, že vzhledem k obrovskému rozsahu případu bude Bruckovy pomoci zapotřebí.

Carnajev při soudním jednání minulý týden několikrát zopakoval, že se cítí nevinen.