Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní vojenské cvičení, podle jehož scénáře se vojáci brání imaginárnímu napadení Čínou v roce 2017. Informuje o tom agentura AFP.

Manévry jsou součástí vůbec největších vojenských cvičení, jaká v letošním roce Tchaj-wan pořádá pod kódovým označením Han Kuang 29, upřesnili oficiální činitelé ministerstva obrany.

Cvičení simuluje překvapivý útok, který Číňané provedou v roce 2017 a po němž následuje mohutná invaze, dodalo ministerstvo. Neupřesnilo však, proč je scénář zasazen právě do tohoto konkrétního roku.

Analytici ale uvádějí, že podobný časový rámec je opodstatněný s ohledem na vojenský rozvoj Číny a její územní spory se sousedními zeměmi.

"Při pohledu vpřed se dá očekávat, že Čína zařadí do výzbroje – abychom jmenovali jen některé – své neviditelné letouny a obojživelná útočná plavidla," řekl šéfredaktor tchajpejského časopisu Asia-Pacific Defense Magazine Kevin Čcheng.

"Výsadkové schopnosti Číny se podstatně zvýší, jakmile její síly budou vybaveny obojživelnými plavidly navrženými tak, aby zajišťovala přepravu (vojáků) i útočných vrtulníků," dodal.

Tato plavidla by mohla Čína využít i při svých územních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři, dodal Čcheng. Varoval také před hrozbou vyplývající z čínského rozmístění více než 1500 balistických a řízených střel namířených na Tchaj-wan, jejichž přesnost byla vylepšena.

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem se postupně uvolnilo od roku 2008, kdy do úřadu tchajwanského prezidenta nastoupil Číně nakloněnější prezident Ma Jing-ťiou, který byl v roce 2012 zvolen na další mandát. Peking nicméně nadále nevylučuje použití síly proti ostrovu, pokud by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost, a to přesto, že Tchaj-wan si vládne sám už od konce čínské občanské války v roce 1949.