Jeden z předních velitelů pákistánského Tálibánu napsal dopis šestnáctileté Malalaj Júsufzaiové, školačce, kterou se v říjnu minulého roku pokusila zabít jeho ozbrojená skupina. Informovala o tom BBC.

Adnan Rašíd v dopise napsal, že byl tímto činem šokován, a vyjádřil nad ním lítost, omluvit se ale odmítl. "Nechal bych na Bohu, ať rozsoudí, jestli byl náš čin správný, nebo ne," píše v dopise terorista. Přesto by si prý přál, aby k útoku, který popisuje jako nehodu, nikdy nedošlo.

Podle Rašída se Tálibán školačce nemstil kvůli její kampani za vzdělávání dívek. Vadilo jim prý, jak referovala o jejich aktivitách v roce 2009. Právě v té době teroristé obsazovali údolí Swat, ze kterého dívka pochází.

Malalaj, která je jednou z kandidátek na letošní Nobelovu cenu míru, je oceňována za to, že svou odvahou dokázala získat celosvětovou pozornost problematice vzdělávání dětí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.