Dvě španělské pracovnice mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), které byly před dvěma lety uneseny v Keni, jsou opět na svobodě. Oznámila to sama organizace, podle níž jsou obě ženy v pořádku a v bezpečí a těší se domů.

MSF podle agentury AP v prohlášení poděkovala všem, kteří se o propuštění Montserrat Serraové a Blanky Thiebautové zasloužili.

Žádné podrobnosti o způsobu osvobození žen však organizace nesdělila.

„Obě jsou v bezpečí a zdravé a těší se, až se co nejdříve to bude možné spojit se svými milovanými. MSF bude Mone a Blanku i jejich rodiny nadále podporovat. Pracujeme na jejich návratu domů, proto prosíme, abyste v těchto chvílích respektovali jejich soukromí,“ píše se v prohlášení organizace.

Největší uprchlický tábor na světě

Španělky byly součástí logistického týmu Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Dadaab v Keni, který využívají hlavně Somálci prchající před hladomorem.

Kemp leží asi sto kilometrů od hranic se Somálskem a je pravděpodobně největším táborem pro utečence na světě, kde podle údajů OSN žije přibližně 445 tisíc lidí.

Pracovnice byly právě na cestě mimo areál tábora, když je 13. října 2011 ozbrojenci unesli a později převezli do Somálska. Serraové v té době bylo 40 let a Thiebautové 30.

Šlo o třetí únos Evropanů v Keni během šesti týdnů a stal se jedním z důvodů, proč tato africká země dala souhlas k vyslání svých vojáků do sousedního Somálska.

Život za vysokou zdí a ostnatým drátem

Keňské úřady obvinily z únosu radikální militantní skupinu Aš-Šabáb napojenou na Al-Káidu. Ta ale nařčení odmítla. Ozbrojené síly Keni po přepadení uzavřely hranici do Somálska a pokusily se únosce pronásledovat, ale bez výsledku.

Únos přiměl humanitární organizace omezit své aktivity v Dadaabu a OSN odtamtud stáhla veškerý personál, který nebyl životně důležitý.

Bezpečnostní situace v táboře dodnes dělá keňské vládě starosti. Je známo, že ozbrojenci somálských milicí tam rekrutují do svých řad mladé uprchlíky. Humanitární pracovníci žijí ve střežených objektech obehnaných vysokými bariérami z ostnatého drátu a za uprchlíky jezdí s ozbrojeným doprovodem.

Související