William Browder (48)

- Narodil se v roce 1964 v Chicagu v rodině známého matematika.
- Vystudoval ekonomii na Chicagské univerzitě.
- V roce 1989 přesídlil do Londýna a později přijal britské občanství. Pracoval v londýnské pobočce Boston Consulting Group.
- V roce 1996 založil spolu s libanonsko-brazilským miliardářem Edmondem Safrou fond Hermitage Capital Management se sídlem v Moskvě.
- V roce 2005 Browderovi na moskevském letišti odebrali vízum, údajně protože představuje hrozbu národní bezpečnosti Ruska. Vrátil se do Británie.
- Letos v červenci byl v Moskvě odsouzen kvůli údajnému daňovému podvodu.

Moskevský soud odsoudil za údajný největší daňový podvod v Rusku k devíti letům vězení britského podnikatele Williama Browdera, šéfa investičního fondu Hermitage Capital Management. Byl souzen v nepřítomnosti a nenechal se obhajovat, protože podle něho šlo o "politicky motivovaný proces".

Podle rozsudku podvodně vylákal na ruské daňové správě částku v přepočtu 230 milionů dolarů. K trestnému činu došlo ovšem v době, kdy měl Browder zákaz vstupu do Ruska.

Zároveň s ním byl souzen již skoro čtyři roky mrtvý advokát Sergej Magnitskij, který měl podle obžaloby celý podvod zorganizovat. Přitom advokátova záhadná smrt ve vyšetřovací vazbě v listopadu 2009 vyvolala v celém světě pobouření. Kongres USA dokonce loni přijal zvláštní zákon, v němž viníkům Magnitského úmrtí mimo jiné zakazuje vstup do Spojených států.

Osud Magnitského byl tragickou tečkou za podnikáním Williama Browdera v Rusku. Tento podnikatel založil investiční fond Hermitage Capital Management už v roce 1996 a obchodoval s akciemi velkých ruských polostátních firem. Začínal s kapitálem 50 milionů dolarů, jimiž ho založil libanonsko-brazilský miliardář Edmond Safra. Když v roce 2006 končil na ruském trhu, činila aktiva jeho fondu 4,5 miliardy dolarů.

Byl tedy úspěšný. Avšak zvolil roli aktivistického akcionáře, protože tehdejší manažeři velkých ruských podniků se obohacovali zejména prodejem aktiv i rafinovaným vyváděním peněz. William Browder si najal na 20 analytiků, kteří z dostupných pramenů zločiny managementu obřích podniků dokazovali. Například v roce 1999 analyzovali podniky Gazprom, Sberbank, Surgutněftěgaz a jiné. Tato odhalení Browder nabízel západním médiím, například listům New York Times, Financial Times či Wall Street Journal. Vše nakonec začala publikovat i ruská média. Od té doby řada vlivných lidí v Rusku má Williama Browdera takzvaně "v žaludku".


 

obalka ekonom 292013- Kdy Browder změnil názor na Vladimira Putina?

- Jak se vyvíjela kauza údajného největšího daňového podvodu v Rusku?

- A jak odsouzený topmanažer přistupuje ke komunistické minulosti svého děda?

Celý příběh Williama Browdera najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 18. července.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se