Neznámí útočníci ve čtvrtek v Tunisku zavraždili poslance a šéfa jedné z opozičních stran Muhammada Brahmího. Po únorové smrti jiného opozičního politika Šukrího Bilajda je to letos druhá politická vražda v zemi.

Zločin vyvolal masové protesty v metropoli Tunisu, ale i v jiných městech. Islamistický premiér Alí Larajíz atentát odsoudil.

Největší odborová organizace v zemi UGTT kvůli němu vyzvala na pátek ke generální stávce. V reakci na to budou v pátek zrušeny všechny letecké spoje do Tuniska i z něj, potvrdil agentuře AFP mluvčí mezinárodního letiště v Tunisu. Náhradní lety dopravcem Tunisair budou vypraveny v sobotu, dodává stanice Al-Arabíja.

Brahmí, kterému bylo 58 let, patřil k arabským levicovým nacionalistům a jako člen Ústavodárného shromáždění se podílel na přípravě nové ústavy. Podle tuniské televize ho pachatelé zabili ráno před jeho domem nedaleko metropole.

Jeden ze členů strany řekl, že Brahmí zemřel před očima své manželky a dětí. Podle médií ho zasáhlo 11 střel vypálených útočníky jedoucími na mopedu.

V hlavním městě se k protestu proti zavraždění významného opozičního politika sešlo před ministerstvem vnitra několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla namířená proti vládě vedené islamisty a vyzývali k její rezignaci. "Pryč s vládou islamistů!" skandoval zástup.

Tisíce lidí se do protestů zapojily i v Sídí Bú Zidu. Podle médií část demonstrantů podpálila tamní sídlo vládnoucí islamistické Strany obnovy, která podle přesvědčení jejích odpůrců stojí za vraždou Brahmího. "Tisíce vyšly do ulic. Lidé zablokovali cesty a zapálili pneumatiky. Jsou velmi rozzlobení," citovala agentura Reuters jednoho z obyvatel města.

V Sídí Bú Zid se zrodila předloňská tuniská revoluce. Ta znamenala začátek "arabského jara", vlny rebelií, které v několika arabských státech vedly k pádu tamních vlád.

Larajíz tvrdě odsoudil vraždu opozičního politika, zároveň kritizoval výzvy nabádající k občanské neposlušnosti a vyzval obyvatelstvo ke klidu.

Největší tuniská odborová organizace UGTT kvůli atentátu vyzvala na pátek ke generální stávce. "Bude to politická stávka na obranu Tuniska a na protest proti této nové politické vraždě," oznámil podle Reuters mluvčí UGTT.

Zrušené lety

Kvůli stávce zruší všechny lety aerolinky Tunisair. "Všechny lety z a do Tuniska budou v pátek zrušeny," uvedla státem vlastněná letecká společnost bez dalších podrobností.

Na výzvu předsedy Ústavodárného shromáždění by pátek měl být také dnem smutku za Brahmího.

UGTT uspořádal generální stávku již 8. února dva dny po zavraždění Šukrího Bilajda. Tohoto šéfa malého levicového Demokratického vlasteneckého hnutí zabila podobným způsobem jako Brahmího skupina útočníků. Bilajd patřil ke kritikům Strany obnovy. Právě jí se připisuje vražda i tohoto opozičního politika.

Dodnes nebyla plně objasněna. Ve středu vláda informovala, že se podařilo strůjce vraždy identifikovat, ale detaily má ministerstvo vnitra teprve oznámit. Po Bilajdově vraždě rezignoval premiér Hamádí Džibálí a prohloubila se politická krize v zemi. Nepokoje, které následovaly, hrozí zemi i nyní.

Dnešní zločin mezi prvními v zahraničí odsoudili francouzský prezident Francois Hollande a vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. "Jsem šokována a hluboce zarmoucena zprávou o zavraždění pana Brahmího," uvedla podle agentury AFP Pillayová v prohlášení a stejně jako Hollande vyzvala k rychlému vyšetření atentátu.

Související