Po dvou týdnech od náhlého příchodu vyšších teplot na severním pólu roztála ledová plocha a změnila se ve vodní asi 30 centimetrů hluboké jezírko. Tání v oblasti začalo 13. července a proces přeměny zachytila kamera polární observatoře Washingtonské univerzity.

Koncem června přišlo na severní pól oteplení a teplota se v následujících čtrnácti dnech pohybovala mezi jedním a třemi stupni Celsia, píše server Live Science.

"Viděl jsem tam spoustu ještě rozlehlejších rybníků," krotí obavy z tání ledovců šéf polární observatoře James Morison pro magazín The Atlantic. "Protože používáme širokoúhlé čočky, vypadá tento rybník větší, než ve skutečnosti je," dodal.

Právě menší rybníky spolu s většími jezery jen s tenkou vrstvou ledu na povrchu, po nichž plují ostrůvky ledových ker, v současnosti pokrývají více než polovinu Severního ledového oceánu.

Červenec obecně patří k nejteplejším měsícům v Arktidě, během něhož ledy tají výrazněji a rychleji než po zbytek roku. Rekordní úbytek ledu během léta zde byl zaznamenán 16. září loňského roku, naopak nejméně arktický led tál v sedmdesátých letech minulého století.

Podívejte, jak se během čtyř týdnů ledová krajina změnila v jezero:

 

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.