Prokuratura uvalila dva týdny vazby na svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamásem. Mursí bude vyslýchán v souvislosti s obviněním ze spolupráce s Hamásem při organizování útoků na policejní stanice a věznice. Muslimské bratrstvo obvinění považuje za směšné a za návrat do doby režimu bývalého prezidenta Husního Mubáraka.

Armáda Mursího zbavila moci kvůli trvajícím politickým nepokojům 3. července a držela ho dosud na neznámém místě. Podle dnešního oznámení egyptské tiskové agentury MENA má být ve vazbě dva týdny, po něž bude vyslýchán. Vazba může být případně prodloužena.

Dle listu Al-Ahrám má být při výsleších vyjasněno údajné Mursího zapojení do útoků na policejní stanice a věznice v roce 2011. Akce jsou připisovány Hamásu. Z vězení se tehdy dostali političtí vězni. Dále je Mursí, který byl tehdy také vězněn, obviněn z toho, že při útěku zničil vězeňskou dokumentaci a podílel se na zabití a únosu policejních důstojníků a vězňů.

Případ vyšetřuje káhirský soud, který má zjistit, jak se v lednu 2011 vězni dostali na svobodu. Předpokládá se, že to byla akce tehdy ještě zakázaného Muslimského bratrstva, jemuž pomohl Hamás. Mursí tvrdí, že se z věznice dostal díky místním obyvatelům. Pomoc při útěku popírá také Hamás.

 

Muslimské bratrstvo: Je to návrat Mubárakova režimu

Obvinění proti panu Mursímu "vypadají jako msta bývalého režimu, který se vrací k moci", řekl mluvčí bratrstva. "Nebereme je vážně. Budeme dále protestovat v ulicích. Další lidé si uvědomí, co tento nový režim znamená – návrat starého Mubárakova státu," dodal.

O napojení Mursího a Muslimského bratrstva, za něž byl loni zvolen, na Hamás se hovoří delší dobu. Toto radikální palestinské hnutí vzniklo jako palestinská odnož egyptského Muslimského bratrstva. Roku 2011 vypukly v Egyptě protivládní protesty, kvůli nimž odstoupil Mubárak.

 

Hamás přerušil televizní vysílání

Vedení Hamásu tento týden uzavřelo televizní stanici Al-Arabíja v Gaze za to, že údajně vysílala lži o napojení Hamásu na Mursího a jeho stoupence. Podle čerstvých informací televize poskytl Hamás některým členům Muslimského bratrstva útočiště v hotelu v Gaze.

V Egyptě je stíhán nejenom Mursí, ale i vedení bratrstva. Tento týden byl obnoven příkaz k zatčení jeho vůdce Muhammada Badího, který se nyní skrývá.

Dnes se mají v Káhiře konat další demonstrace jak stoupenců, tak odpůrců islamistického Muslimského bratrstva.

Související