Účastníci protestů v sobotu v Benghází zaútočili na úřadovny libyjské odnože panarabského islamistického hnutí Muslimské bratrstvo a na sídlo jeho politického křídla. Násilné incidenty propukly při protestech proti pokračujícím vraždám v tomto východolibyjském městě. Podobné incidenty se podle agentury Reuters odehrály i v Tripolisu.

V noci na dnešek vyšly v Benghází do ulic stovky lidí, aby odsoudily vraždu prominentního politického aktivisty Abdassaláma Mosmaryho. V pátek ho zastřelili neznámí útočníci, když vycházel z místní mešity. Tento právník byl známým kritikem Muslimského bratrstva, jehož politické křídlo Strana spravedlnosti a výstavby (PJC) je druhou největší formací v parlamentu.

Rovněž v pátek byli v Benghází zabiti také dva vysocí představitelé armády.

"Benghází vás nechce"

Protestující podle svědků ve městě podpálili dvě budovy. Jedna patřila Muslimskému bratrstvu a druhá PJC. "Seberte si své věci. Benghází vás nechce," ozývalo se prý z řad demonstrantů.

V libyjské metropoli dav podle Reuters nejprve vtrhl do tamního sídla PJC. Poté se vydal vyplenit i sídlo liberálního Spojenectví národních sil (NFA), což je v Libyi nejsilnější politická strana. Založil ji Mahmúd Džibríl, premiér z období ozbrojeného povstání proti svrženému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Nespokojenost s výsledky revoluce

V Benghází více než jinde v Libyi roste nesouhlas s činností bojovníků z dob revoluce, kteří různými blokádami či hrozbami chtějí prosadit, aby z politického života byli vyloučeni všichni, kdo spolupracovali s vládou svrženého diktátora Kaddáfího.

Nové libyjské vedení se řadu měsíců snaží různé ozbrojené skupiny a milice buď odzbrojit, nebo začlenit do řádných bezpečnostních složek. Ty jsou zatím příliš slabé na to, aby dokázaly zajišťovat bezpečnost v zemi zaplavené zbraněmi. Ústřední vláda proto povoluje některým z nejmocnějších milicí udržovat alespoň zdání pořádku.

Neklid v severní Africe

Libye není jediným místem, kde se v těchto dnech pořádají velké protesty. Několik desítek lidí, zřejmě převážně příznivců či členů Muslimského bratrstva, v sobotu údajně postřílela policie v Egyptě. Tam se demonstruje proti sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Protesty si za poslední měsíc vyžádaly zřejmě kolem dvou stovek obětí.

V Tunisku došlo k dvěma vraždám opozičních politiků, což donutilo lidi vyjít v sobotu do ulic. Při demonstraci ve něstě Gafsa zemřel již jeden člověk.

Související