Z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala ve 2:45 ráno místního času (22:45 středoevropského času) nákladní kosmická loď Progress M-20M (52), která dopravila náklad pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Let lodi, kterou vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-U, byl pro Rusko důležitý, protože svého cíle plavidlo dosáhlo už po šesti hodinách. Dosud trvala pouť k ISS ruským nákladním lodím dva, v některých případech i tři dny.

Progress M-20M úspěšně zakotvila u ISS v neděli 28. července ve 4:26 našeho času. V tu dobu se ISS nacházela nad oblastí Tichého oceánu a míjela břehy Jižní Ameriky. Loď zůstane spojená se stanicí zhruba do konce roku. Tři dny před tím po pěti měsících opustila stanici předchozí nákladní loď Progress M-18M, aby novému plavidlu uvolnila místo.

Kratší šestihodinový let se zkoušel už loni v srpnu a byl úspěšný. Loď při něm před spojením s ISS obletí Zemi jen čtyřikrát. Pokud by se "zkrácený" scénář nepodařil, mohla Progress přejít na standardní dvoudenní režim letu.

Palivo, kyslík i sladkosti

Loď vezla na ISS 2,5 tuny nákladu včetně paliva a technických přístrojů. Na palubě Progressu jsou i zásoby kyslíku a vody, ošacení a potraviny včetně ovoce, zeleniny a sladkostí, ale také strava podle objednávky – masná jídla (údajně včetně uzenin), mořské plody a kompoty.

Příjemci nákladu budou na ISS ruští kosmonauti Pavel Vinogradov, Alexandr Misurkin a Fjodor Jurčichin, jejich američtí kolegové Chris Cassidy a Karen Nybergová a italský kosmonaut Luca Parmitano.

Video ze startu lodi Progress

Mezi poštou pro členy posádky je také dárek pro Pavla Vinogradova, který na oběžné dráze kolem Země oslaví 31. srpna šedesáté narozeniny. Podle agentury ITAR-TASS tak bude nejstarším ruským kosmonautem ve vesmíru.

Vůbec nejstarším člověkem, který pobýval na oběžné dráze, se stal v roce 1998 tehdy 77letý americký astronaut John Glenn.

Video zachycující spojení lodi Progress se stanicí ISS