Krátce před nedělním polednem neznámý ozbrojený muž ukradl z hotelu Carlton ve francouzském Cannes šperky za 40 milionů eur (více než miliardu korun). V hotelu se právě koná výstava šperků. Informovala o tom agentura AFP.

Zloděj si vystavené šperky údajně odnesl v příručním kufříku, zatím není jasné, komu patřily. Hotel leží na dvoukilometrovém bulváru Promenade de la Croisette na pobřeží, který je nejprestižnějším místem v Cannes, podotýká stanice BBC.

Kromě výhledu na moře, ale hotel podle policistů poskytuje i řadu výhodných únikových cest pro případné zločince. Po loupeži ho střeží policie, která novinářům brání v přístupu.

Zlatý důl

Mluvčí policie uvedl, že probíhá pátrání po zločinci a odcizených předmětech. "Zloději vnímají Cannes jako zlatý důl," dodal.

Výstava šperků probíhá od 20. července a měla trvat do konce srpna. Server Nice Matin oznámil, že se na ní představovaly šperky domu Leviev, jehož majitelem je Izraelec ruského původu Lev Leviev.

Sedmapadesátiletý miliardář se narodil v sovětském Taškentu (nyní Uzbekistán) jako Lev Avnerovič Levijev v přední rodině bucharské židovské komunity. Po rozpadu SSSR a emigraci proslul jako investor a mecenáš židovských komunit v Izraeli a východní Evropě.

Jeho majetek se odhaduje na 12 miliard dolarů, kromě broušení diamantů v Izraeli podniká v realitách a chemické výrobě. Je vyznavačem ortodoxního judaismu, s rodinou žije v Londýně.

Není to za uplynulou dobu ojedinělý případ velké krádeže v Cannes. Kradlo se i při letošním filmovém festivalu. Na VIP party v prestižním pětihvězdičkovém hotelu ve městě Antibes nedaleko Cannes se 24. května ztratil náhrdelník v ceně 1,9 milionu eur (zhruba 50 milionů korun) z dílny ženevského klenotníka De Grisogona.

Týden předtím přímo z hotelového pokoje zaměstnance švýcarské klenotnické firmy Chopard někdo ukradl šperky za 777 tisíc eur (20 milionů korun).

Související