Továrnou na propan v americkém státě Florida otřásla před pondělní půlnocí místního času (v úterý v brzkých ranních hodinách SELČ) série silných explozí. Nejméně sedm lidí utrpělo zranění, žádný ze zaměstnanců ale podle agentury AP nezahynul.

Původně se policie domnívala, že výbuchy si vyžádaly několik obětí. Příčina explozí prozatím známa není.

Neštěstí se stalo v městečku Tavares na střední Floridě severovýchodně od Orlanda. K prvnímu výbuchu došlo kolem jedenácté hodiny večerní místního času, exploze poté továrnou otřásaly asi hodinu. Místní obyvatelé vypověděli, že slyšeli několik hlasitých výbuchů a poté viděli asi devítimetrový sloup plamenů.

John Herrell, mluvčí úřadu místního šerifa, potvrdil, že 15 pracovníků, kteří se pohřešovali, již byli nalezeni a jsou v bezpečí. Ve zmatku, který v místě vypukl, se prý rozutekli. Na místě pracovalo celkem 24 lidí, sedm utrpělo zranění a zbývající dva se včas, stejně jako původně pohřešovaná patnáctka, ukryli do bezpečí.

Hasiči evakuovali obyvatele ze zhruba 1,5kilometrového okruhu kolem místa neštěstí a v okolí uzavřeli několik silnic. Na místě zasahovalo pět helikoptér a záchranáři převezli do nemocnic několik zraněných, jejich stav a ani počet není prozatím znám.

Místní televizní stanice WKMG na svém webu napsala, že nemocnice v Orlandu přijala dva popálené pacienty v kritickém stavu, o zdravotním stavu ostatních zraněných se média nezmiňují.

Požár byl jasně vidět i za jedním z okolních jezerem:

Vedení továrny, která se specializuje na doplňování propanových lahví a kartuší a také na výrobu zahradních grilů a venkovních topidel, uvedlo, že zaměstnanci jsou o pravidlech bezpečnosti proškoleni.

Svědci výbuchu uvádějí, že plameny byly vidět ze vzdálenosti osmi kilometrů. Jeden z uživatelů Twitteru napsal, že výbuchy otřásaly jeho okny, i když bydlí asi 24 kilometrů od továrny. Ze záběrů nahraných na server YouTube je vidět, že plameny doprovázejí pravidelné výbuchy - nejspíš plynových lahví.

Související