Polák, který po úrazu tváře podstoupil jako první v Polsku transplantaci obličeje, v úterý po jedenácti týdnech od operace opustil nemocnici, informovala agentura AP.

Muž, jehož polská média označují jen jménem Grzegorz, prodělal operaci 15. května v onkologickém centru v Glivicích na jihu země. Lékaři transplantaci, která trvala 27 hodin, provedli tři týdny poté, co utrpěl devastující zranění tváře. Řezačka kamene mu doslova amputovala tvář a poškodila čelisti.

Podle lékařů se operace odehrála v celosvětově nejkratším časovém rámci, neboť naléhavost případu si vyžádala bezprostřední zákrok bez jinak běžných i několikaměsíčních příprav.

Muž totiž nemohl jíst, měl potíže s dýcháním a hrozila mu infekce. Podle šéfa operačního týmu Adama Macijewského šlo zároveň o první takovou akutní transplantaci na světě s cílem zachránit život.

Chirurgové rekonstruovali pacientovi tvář, čelisti, horní patro a očnice. Nyní může jíst, vnímat chutě a mluvit, ačkoli je mu prozatím obtížné rozumět, neboť ještě plně neovládá všechny obličejové svaly. Nyní ho čeká rekonvalescence. V budoucnu Grzegorz také podstoupí korekční operaci víček.

Obličejové transplantace stále ještě patří k zákrokům, které nejsou běžné. Jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou celkovou transplantaci obličeje český lékař Bohdan Pomahač, který žije ve Spojených státech.

Pacient po transplantaci tváře (kliknutím na obrázek se dostanete na fotogalerii polského serveru Gazeta):

Webová stránka gazeta.pl s fotografiemi Poláka s transplantovanou tváří

Související