Zneuznaný a zavržený čínský politik Po Si-laj je ochoten přiznat vinu, aby si vysloužil shovívavost soudu, který má už brzy začít. Přiznání by navíc umožnilo čínským úřadům smést nepříjemný politický skandál brzy ze stolu, píše agentura Reuters s odkazem na čínské zdroje obeznámené s procesem.

Po Si-laje minulý týden ve východočínském městě Ťi-nan obžalovali z korupce, přijímání úplatků a zneužívání moci. Pád šéfa komunistické strany ve městě Čchung-čchingu odstartoval loni na jaře záhadný útěk bývalého policejního šéfa Wang Li-jüna na americký konzulát, kde se dotyčný skrýval 24 hodin.

Wang pak obvinil Poovu manželku z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Významný politik byl v září vyloučen ze strany a obviněn z korupce a ze zneužití moci ve snaze zločin utajit.

Poovu manželku Ku Kchaj-laj soud loni v srpnu za vraždu Brita odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem. Wang Li-jün dostal 15 let vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

Po ještě v únoru odmítal s vyšetřovateli spolupracovat, dvakrát vyhlásil hladovku a nechtěl se holit na protest proti údajnému hrubému zacházení. Trval na tom, že svou nevinu před soudem obhájí.

"Teď ale otočil, spolupracuje a vinu uznává v naději, že trest bude mírný," řekl agentuře zdroj blízký čínskému vedení. Zůstává prý ale otázkou, zda mu tento postoj vydrží do soudu. O jeho datu se zatím nic neví.

V Číně jsou obžalovaní považováni za viníky, dokud nepřeváží důkazy o jejich nevině. Ti, kdo odmítají spolupracovat se soudem, dostávají většinou tvrdší tresty.

Podle jiných zdrojů Po přizná korupci a přijímání úplatků, ale obvinění ze zneužití moci odmítne. Právě ono totiž souvisí s vraždou Heywooda.

Související