Američan Ariel Castro byl odsouzen k doživotí bez možnosti předčasného propuštění a navíc k 1000 letům vězení za únos, zadržování, znásilňování a trýznění tří žen v Clevelandu.Soud jej uznal vinným také z vraždy, neboť přiměl jednu z žen k potratu. Své zločiny Castro doznal a obětem se omluvil. Na závěr však prohlásil, že vrah není.

Třiapadesátiletý Castro minulý týden přistoupil na dohodu s prokuraturou ohledně své viny a trestu. Před soudem přiznal spáchání zločinů, z nichž je viněn, a souhlasil s doživotním vězením bez možnosti podmínečného propuštění. Prokurátoři na druhé straně souhlasili, že nebudou žádat trest smrti.

Soudce jej ve čtvrtek uznal vinným ve 937 bodech obžaloby. Za nejzávažnější skutky mu vyměřil doživotí, za ty ostatní v úhrnu dalších 1000 let vězení.

Jedna z jeho obětí ve čtvrtek u soudu označila roky strávené v zajetí za peklo. Castro v závěrečné řeči vysvětloval své skutky tím, že je závislý na sexu. "Nejsem monstrum, jsem nemocný... Jsem závislý na pornografii," prohlásil 53letý muž. Uznal, že jeho skutky jsou špatné, prohlásil však, že není násilník a ženy k sexu nijak nenutil. "Nebil jsem je, nemučil jsem je, jak se pokoušejí tvrdit."

Michelle Knightová (32), Amanda Berryová (27) a Gina DeJesusová (23) podle prokurátorů "udělaly vše lidsky možné, aby zůstaly normální", a dokázaly si vést zápisky o prožitých dnech v zajetí.

"Zápisy hovoří o násilnickém sexuálním chování, o zamykání v temné místnosti, o poutání řetězy ke zdi, předtuchách dalšího znásilnění, snech o útěku a shledání se svými rodinami," konstatovali prokurátoři.

Všechny tři ženy před začátkem procesu tvrdily, že u soudu nevystoupí. Michelle Knightová, která strávila u Castra v zajetí nejdelší dobu a byla onou ženou přinucenou k potratu, však ve čtvrtek přišla do soudní síně a pronesla několikaminutovou řeč, během níž jí několikrát vytryskly slzy.

Vyprávěla o tom, jak každý večer plakala a vzpomínala na svého syna, který na ni marně čekal v den, kdy ji Castro do svého domu nalákal pod záminkou, že má pro něj štěně. "Já překonám všechno to, co se stalo, ale ty budeš čelit peklu navěky," řekla žena na adresu svého trýznitele, který tato slova poslouchal několik metrů od ní. Během celé doby v soudní síni se na něj ani jednou nepodívala.

Castro se v závěru své dnešní řeči omluvil jak všem třem ženám, tak své rodině. Když mu soudce vysvětloval, že jedním z jeho zločinů je vražda nenarozeného dítěte, Castro opáčil, že vrah není.

Silné emoce dal však poprvé najevo až ve chvíli, kdy uvažoval, proč se kvůli svým zločinům vzdal práce řidiče školního autobusu a poklidného života v Clevelandu.

Jeho činy vyšly najevo, když se začátkem května podařilo za pomoci jednoho z obyvatel okolí utéci Berryové, která zavolala na tísňovou linku. Dva dny poté byl Castro zatčen.

Knightovou držel od srpna 2002, Berryovou od dubna 2003 a nejmladší DeJesusovou unesl o rok později.

Obrázek o podmínkách, v nichž únosce ženy držel, vykreslil ve svém svědectví jeden z agentů FBI Andrew Burke. Popsal část Castrova domu jako důmyslné vězení, kde byla zatlučena všechna okna a odmontovány kliky, které nahradila řada zámků. Ženy podle něj Castro přivazoval řetězy. Od dalších částí domu oddělil Castro toto "vězení" tak důkladně, že ani případný návštěvník nemohl na nic přijít.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.