Italský nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil rozsudek v kauze daňových úniků bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Byl za to odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky z toho se ale vymazávají v důsledku amnestie z roku 2006. Je to první definitivní verdikt nad šestasedmdesátiletým Berlusconim, který je jinak souzen v desítce dalších kauz.

Do vězení ale ani tak zřejmě nebude muset, protože si výsledný roční trest může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací. Berlusconiho právníci zvažují, že se obrátí na soudy evropské úrovně.

Soud dnes zároveň nařídil revizi soudního rozhodnutí o pětiletém zákazu vykonávání veřejných funkcí, který byl součástí původního verdiktu. Soudce Antonio Esposito v odůvodnění řekl, že rozhodnutí o vině i výši trestu je "nezvratné".

Berlusconi očekával verdikt ve své římské rezidenci spolu s právníky, ministrem vnitra Angelinem Alfanem a dcerou Marinou. Advokáti rozhodnutí soudu označili za nespravedlivé. V rámci italské justice je verdikt definitivní, ale Berlusconiho obhájci zvažují, že se obrátí na soud evropské úrovně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.