Bohatí Řekové, kteří si kvůli obavám z útoku různých anarchistických či teroristických skupin pořizovali doposud od státu zdarma osobní strážce, o tuto vymoženost přijdou. Atény se pro tento krok rozhodly v rámci úsporných opatření.

Jak oznámilo místní ministerstvo vnitra, Řekové, kteří mají čistý roční příjem vyšší než 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), si od nynějška budou muset za policejní ochranu - jestliže ji budou chtít - zaplatit.

Jak napsal britský list The Independent, podle plánů ministerstva bude policista fungující jako bodyguard měsíčně stát 2000 eur (52 tisíc korun) a denní poplatek za použití hlídkového vozu má být 50 eur (1300 korun). Nová pravidla musí ještě odsouhlasit ministerstvo financí.

Ze soukromých občanů si dosud bodyguardy zdarma užívali zejména prominentní podnikatelé či novináři, kterým bylo v minulosti vyhrožováno útokem. Kvůli finanční krizi, která Řecko velmi tvrdě zasáhla, musí ale i policie šetřit.

"Jde o snahu získat zpátky náklady vynaložené na policejní práci. Zároveň tak chceme podpořit penzijní fond pro řecké policisty," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Odmítlo ale upřesnit, kolik mužů zákona dosud jako ochranka pracovalo i jak velká částka se tímto opatřením ušetří.

Podle Christose Fotopulose, předsedy Řecké asociace policejních důstojníků, je potřeba zároveň celý systém zreformovat. "Nikdo vám neřekne, kolik policistů se podílí na osobní ochraně, protože ten systém je zmatený... V jiných evropských zemích se například bývalý premiér či prezident pohybují zcela bez ochranky, v Řecku je ale každá sebemenší událost doprovázena rozsáhlou policejní přítomností," uvedl Fotopulos.

"Musíme být opatrní, aby toto nové opatření navíc nebylo kontraproduktivní... Existují obavy, aby to nedopadlo tak, že ti nejbohatší si budou moci ochranu zakoupit, zatímco ti, kteří peníze nemají, budou ponecháni napospas svému osudu," dodal řecký policista.

Související