Nově zvolený íránský prezident Hasan Rúhání v pátek označil okupaci Palestiny a Jeruzaléma za ránu pro muslimský svět. Oznámila to íránská státní televize, která tak musela korigovat ranní zprávy některých íránských tiskových agentur, jež si Rúháního vyjádření obohatily o výroky, které neřekl.

Rúhání přednesl projev u příležitosti Dne Jeruzaléma, při němž se v Íránu konají shromáždění a akce na podporu Palestinců. Každoročně v tento den padají ostré výroky na adresu Izraele a jeho politiky. Rúhání se ale vyhnul ostré rétorice, jakou je znám končící prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ten například říkával, že je Izrael třeba smést z povrchu země.

Podle televizního přenosu Rúhání řekl: "Do těla muslimského světa v našem regionu byla okupací svaté země Palestiny a našeho drahého Kudsu (Jeruzaléma) zasazena rána."

Agentury Mehr a ISNA ve svých prvních verzích přepisu Rúháního výroků dodaly ještě toto: "A tato rána musí zmizet", což bylo dále interpretováno jako pohrůžka Izraeli coby okupantovi palestinských území. ISNA odpoledne svou verzi opravila a tuto část z citace vypustila.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reagoval hned po zveřejnění prvních verzí Rúháního projevu. "Ukázal svou pravou barvu dříve, než se čekalo. Toto si ten muž myslí a to je akční plán íránského režimu. Mají nového prezidenta, ale cíl toho režimu se nezměnil - chtějí vyrobit jadernou zbraň a ohrožovat Izrael, Blízký východ, mír a bezpečnost celého světa," řekl Netanjahu.

Účast íránských politiků na shromážděních v Den Jeruzaléma je podle BBC téměř povinná. Snaží se prý být právě v tento den vidět a mnozí z nich věnují své projevy útokům na Izrael. Protiizraelské výpady působí jako tmel, protože v tomto tématu se názory představitelů státu neliší.

Agentura AP k tomu poznamenala, že žádný z íránských politiků se od kritiky Izraele neodchýlí, ale že to ještě neznamená, že se Rúhání nepokusí o zlepšení vztahů k západnímu světu, jak sliboval.

Rúhání zvítězil v prezidentských volbách ze 14. července. O nadcházejícím víkendu bude uveden do úřadu ajatolláhem Alím Chameneím a složí prezidentský slib v parlamentu.

Po svém zvolení Rúhání avizoval, že se vydá "cestou modernizace", a přislíbil větší otevřenost v otázce íránského jaderného programu, kvůli němuž se země dostala do sporu se Západem.

Rúhání nahradí v úřadu Ahmadínežáda. Ten v pátek davu shromážděnému v Teheránu předpověděl, že Izrael bude "vyhlazen". "Říkám vám, a Bůh je mi svědkem, že ničivá bouře vyhladí základnu sionismu," citovala Ahmadínežáda agentura AFP. "Izrael nemá místo v tomto regionu," prohlásil Rúháního předchůdce.

Související