Za smrtí dvou Češek v Egyptě je zřejmě silný jed. Jejich žaludky byly údajně zcela rozleptané kyselinou. Českému rozhlasu (ČRo) to řekl šéf státní nemocnice v egyptské Hurghadě, která zjišťuje příčiny smrti ženy a její dcery.

Pitva by měla být hotová do týdne. Její výsledky by pak měly odhalit více okolností okolo úmrtí turistek.

Nové oficiální informace k případu od pátku nemá ani ministerstvo zahraničí, jak uvedla jeho mluvčí Johana Grohová. 

Podle rozhlasu pitva neprokázala průjmové onemocnění. Nicméně oficiální výsledky ještě zřejmé nejsou. Sobotní Lidové noviny navíc s odkazem na zprostředkované vyjádření tamní policie uvádějí, že základní vyšetřovací verzí egyptské policie je vražda. Podezřelým zůstává manžel zemřelé turistky.

Předběžné informace ředitele hurgadské nemocnice uvádějí, že na Češky musel působit extrémně silný jed, který rozhodně nepocházel z jídla. Také podle LN stále více indicií naznačuje, že tragická smrt dívky a její matky nebyla náhodná.

"Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," sdělila Lidovým novinám egyptská policie. Muž, který tragédii původně označovanou za důsledek otravy jídlem jako jediný z tříčlenné rodiny přežil, je kvůli vyšetřování stále v Egyptě. "Jeho cestovní pas má místní policie," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Český turista v České televizi uvedl, že si tragédii nedokáže vysvětlit. Zdravotní problémy prý měl také. "Celý den jsme leželi v posteli, (manželka a dcera) mezitím zvracely, a pak začaly mít průjem," uvedl Čech. Do hotelového komplexu rodina přijela minulý pátek, žaludeční potíže měli prý všichni od pondělního rána. Jedli pouze v hotelu, areál neopustili.

Všichni zatím zůstávají v Egyptě

"Já jsem byl na tom nejhůř, protože já jsem chodil zvracet tak šestkrát za hodinu, možná patnáctkrát. Dcera s manželkou to neměly takové strašné jako já," uvedl. Hotelový pokoj prohledala policie, vyslechla i českého turistu. "Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát," řekl muž.

Rodina původně měla z Hurgady odletět příští týden v pondělí. Muž zatím zůstává v pětihvězdičkovém hotelu Titanic Palace, kde s manželkou a dcerou trávil dovolenou. K dispozici mu je psycholožka vyslaná z Česka. "V jakém stavu muž je, ale říct nechtěla kvůli lékařskému tajemství," napsal deník.

Víkendem končí v Egyptě postní měsíc ramadán, který komplikoval i komunikaci s místními úřady. "Jsme v informačním vakuu. Stále není jasné, kdy se bude moci náš klient vrátit do republiky, ani kdy by mohlo dojít k převozu těl. Nezbývá nám než čekat," řekla Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz, u které je český turista pojištěn. V případě, že by se věci pohnuly o víkendu, jsou prý i tehdy připraveni zajistit klientovi odvoz domů.

České turistky zemřely v hotelovém pokoji v noci na úterý. Ženě bylo 36 let a její dceři osm. Mrtvé nalezl jejich otec, respektive manžel, který byl následně rovněž hospitalizován a lékaři mu vypumpovali žaludek. Některá česká média nicméně spekulují, že se muž na soukromé klinice v Hurgadě nezotavoval z otravy, ale z prodělaného šoku po smrti manželky a dcery.

Související