Do 150 gramů laboratorně vychované živočišné bílkoviny vkládá vědec Mark Post z maastrichtské univerzity velké naděje. Jen její produkce přišla na čtvrt milionu eur (332 tisíc dolarů). V uměle kultivovaném mase totiž vidí způsob, jak snížit produkci skleníkových plynů a uživit lidskou populaci, která má v roce 2065 dosáhnout na číslo 9,5 miliardy.

"Chov krav je velmi neefektivní. Abychom z nich získali 15 gramů živočišných proteinů, spotřebujeme 100 gramů rostlinných bílkovin," vysvětlil britskému deníku The Guardian Mark Post, který se výzkumu alternativních způsobů produkce masa věnuje od roku 2008.

Jeho tým umělé maso získal díky svalovým kmenovým buňkám, které živil a množil tak dlouho, dokud nevytvořily svalovou tkáň. Na jeden laboratorní "burger" je podle Posta potřeba 20 tisíc umělých svalových vláken. Z jedné dávky kmenových buněk, které jsou získávány ze živého skotu pomocí bezbolestné biopsie, lze údajně vyprodukovat až 20 tisíc tun masa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.